Ciekawostki

Jak długo smażyć schabowego, żeby był idealny? Walka o to trwa od lat [GALERIA]

2024-07-30 8:50

Smażenie kotleta schabowe to prawdziwa sztuka, którą szczycą się prawdziwi mistrzowie kuchni. Najlepsze sznycle na świecie podaje się w drogich restauracjach w Wiedniu, Berlinie i Pradze. W tych miejscach doprowadzono schabowego do perfekcji. Jedną z najważniejszych rzeczy przy kotlecie schabowym jest długość smażenia. W tej kwestii spory trwają od wielu lat. Szczegóły poniżej.

Jak długo smażyć kotlet schabowy?

Smażenie kotleta schabowego, aby był idealny, wymaga precyzyjnego podejścia, zarówno w kwestii czasu, jak i techniki. Oto kilka kluczowych punktów, które warto wziąć pod uwagę. Stosują je także kucharze z najlepszych restauracji z Wiednia i Berlina.

Przygotowanie do akcji

Masa i grubość mięsa

  • Idealny kotlet powinien mieć około 1 cm grubości. Grubsze kotlety mogą wymagać dłuższego smażenia, co może prowadzić do przesuszenia mięsa.

Panierowanie kotleta

  • Kotlet schabowy panieruje się w mące, następnie w jajku, a na końcu w bułce tartej. Upewnij się, że panierka jest równomiernie rozprowadzona, aby uniknąć jej odpadania podczas smażenia.

Tak usmażysz najlepszy kotlet schabowy

Temperatura oleju

Olej powinien być dobrze rozgrzany, ale nie za gorący. Optymalna temperatura to około 170-180°C. Zbyt gorący olej spali panierkę, zanim mięso zdąży się usmażyć. Zbyt zimny olej sprawi, że kotlet będzie nasiąknięty tłuszczem. Tylko specjalista potrafi osiągnąć balans.

Czas smażenia kotleta

Zazwyczaj kotlet schabowy smaży się przez około 4-5 minut z każdej strony. Lepiej smażyć na średnim ogniu, aby nie spalić panierki. W przypadku grubszych kotletów może być konieczne trochę dłuższe smażenie, ale zawsze z zachowaniem ostrożności, by nie przesuszyć mięsa. Ten proces powinien być stale nadzorowany z zegarkiem w ręku.

Czy kotlet jest już gotowy?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy kotlet jest gotowy, jest nacięcie w najgrubszym miejscu. Mięso powinno być dobrze wysmażone, ale nie wysuszone. Dlatego schabowy wymaga ciągłego nadzoru.

Kotlet wiedeński. Ta pyszność podbiła serca Polaków

Kotlet wiedeński, choć bardzo podobny do schabowego, różni się pewnymi szczegółami.

Rodzaj mięsa

Kotlet wiedeński (Wiener Schnitzel) tradycyjnie robiony jest z cielęciny, podczas gdy kotlet schabowy to zazwyczaj wieprzowina. Cielęcina jest bardziej delikatna i wymaga krótszego czasu smażenia.

Panierka

Podobnie jak w przypadku kotleta schabowego, kotlet wiedeński jest panierowany w mące, jajku oraz bułce tartej, ale często jest także delikatnie rozbijany przed panierowaniem, co sprawia, że jest cieńszy.

Smażenie

Czas smażenia kotleta wiedeńskiego jest zbliżony do czasu smażenia kotleta schabowego – około 3-4 minut z każdej strony, na średnim ogniu, aby uniknąć przypalenia panierki.

Jak zatem widzicie, idealny kotlet schabowy wymaga staranności w przygotowaniu, kontrolowania temperatury oleju oraz odpowiedniego czasu smażenia. Kotlet wiedeński, mimo podobieństw, ma swoje unikalne cechy, które wpływają na technikę smażenia.

Smacznego!

Fani kotletów schabowych - łączcie się!