Wkładasz bukszpan do koszyczka wielkanocnego? Uważaj! Jest trujący

i

Autor: Wikimedia Commons

Porady

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Te sposoby są proste i skuteczne!

2024-07-04 8:58

Bukszpan jest popularną rośliną ozdobną, którą hoduje się w Polsce. Roślina jest również wykorzystywana w dekoratorstwie w innych krajach europejskich. Jeśli ostatnio twój bukszpan podupadł i wygląda na "osłabionego", to może oznaczać, że masz problem z ćmą bukszpanową. Jak ją wytępić? Podajemy prosty i niezawodny sposób. Sprawdźcie sami!

Ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa atakuje bukszpan w postaci gąsienicy, która jest niezwykle żarłoczna i potrafi w ciągu jednej nocy objeść cały krzak. Ta swawola najczęściej doprowadza do szybkiego obumarcia naszych roślin. Trzeba dodać, że insekt błyskawicznie się rozmnaża i niszczy duże hodowle bukszpanu. Jak można poradzić sobie ze szkodnikiem? Metoda jest stosunkowo prosta.

Czym jest ćma bukszpanowa i skąd pochodzi?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to gatunek owada należącego do rodziny garbatkowatych. Jest to motyl nocny o charakterystycznym wyglądzie. Jego skrzydła mają jasnobrązową barwę z ciemnymi plamami i przepaskami.

Ćma bukszpanowa jest uważana za szkodnika, ponieważ jej gąsienice żywią się liśćmi bukszpanu. Zjadanie dużych ilości liści może osłabić roślinę i prowadzić do jej zwiędnięcia. Gatunek ten pochodzi z Azji i został przeniesiony do Europy, gdzie szybko się rozprzestrzenił.

Jak usunąć ćmę bukszpanową?

Państwowa Inspekcja Roślin i Nasiennictwa zaleca ręczne usunięcie wszystkich form rozwoju ćmy bukszpanowej z zainfekowanych roślin. Metoda jest żmudna i nie zawsze skuteczna, gdyż wystarczy zostawić jedną sztukę, aby armia inwazyjna niebawem powróciła. Wszystkie zakażone gałęzie bukszpanu trzeba wyciąć, podobnie z liśćmi. Wszystkie odcięte elementy krzaczków należy spalić.

Można też zastosować metod chemicznych. Skuteczne jest użycie acetamipyrydu oraz benzoesanu emamektyny - są to środki powszechnie dostępne na rynku (sklepy ogrodnicze). Oprysk trzeba powtarzać, aby szkodnik nie wrócił.

Istnieje też metoda naturalna. Można sięgnąć po biopreparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis. Jest to bakteria, która żyje w glebie oraz przewodzie pokarmowym gąsienic motyli.