Życie pisze różne scenariusze. Często decydując się na adopcję zwierzęcia nie jesteśmy w stanie przewidzieć najbliższych kilkunastu lat naszego życia. W czasach łatwego poruszania się po całym globie, modelu mobilnej pracy coraz częściej decydujemy się na pracę poza granicami naszego kraju. Świadomi opiekunowie, którzy decydują się na zmianę miejsca zamieszkania, nie wyobrażają sobie, by zostawić kota w kraju, z którego emigrują. Jak wtedy przygotować zwierzę do wyjazdu? Czy potrzebuje ono paszportu?
Żeby nasz pupil mógł nam towarzyszyć w nowym miejscu zamieszkania, to musimy przygotować się do tego zdecydowanie wcześniej. Idealnie byłoby wykonać kotu podstawowe badania diagnostyczne, by wiedzieć, z jakimi ewentualnymi chorobami zmaga się nasz przyjaciel i odpowiednio zaopatrzyć go w leki, suplementy, a także na podstawie stanu zdrowia - rozważyć najlepszy środek transportu.
Jednak absolutnie niezbędne jest zaczipowanie zwierzaka za pomocą mikroczipu (tzw. transpordera), który jest obecnie jedyną honorowaną metodą identyfikacji oraz umieszczenie jego danych w bazie danych zwierząt. Czip to mały układ scalony, na którym znajduje się oryginalny 15-cyfrowy kod przypisany do konkretnego czworonoga. Na podstawie tych informacji prowadzona jest baza danych zarejestrowanych zwierząt. Dane z transpondera są odczytywane przy użyciu specjalnego czytnika. Stanowi to podstawę do wydania paszportu, czyli dokumentu tożsamości naszego zwierzęcia.
Jakie dane znajdują się w paszporcie? Cała metryczka - imię, data narodzin (podana przez opiekuna, czasem bywa orientacyjna) oraz płeć. Dodatkowo: rasa, umaszczenie i znaki szczególne. Konieczne jest podanie danych osobowych opiekuna oraz danych lekarza weterynarii, który wydał dokument. Następnie znajdziemy tam informacje o numerze mikroczipa: miejscu i dacie wszczepienia a także kodzie numerycznym.
Bardzo ważne i niezbędne do wjazdu za granicę jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. I uwaga!!! Musi minąć 21 dni od szczepienia, by można było wjechać na teren innego państwa! Dlatego tak ważne jest, by do podróży przygotować się znacznie szybciej!
Zdjęcie w paszporcie nie jest obligatoryjne, opis i mikroczip są wystarczającymi danymi do identyfikacji. Ponadto w paszporcie możemy umieścić informacje o pozostałych szczepieniach profilaktycznych i odrobaczeniach, odkleszczeniach, a także chorobach przewlekłych. Wszelkie wpisy do książeczki (paszport ma taką formę) muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza weterynarii.
Pamiętajmy, że w krajach unijnych, a także na innych kontynentach, mogą dodatkowo obowiązywać wewnętrzne regulacje, z którymi warto zapoznać się szybciej, np. przez kontakt z ambasadą danego kraju.
Jeśli odpowiednio szybciej przygotujemy zwierzę do wyjazdu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by razem poznawać i zdobywać świat!
Porady pani Aleksandry są dostępne także na jej profilu Facebookowym TUTAJ.
Polecany artykuł: