Trucizny

i

Autor: Pixabay Wiele trucizn stosowano dawniej jak lekarstwa!

Ciekawostka

Kiedyś orzeźwiały i upiększały ludzi. Dziś są zakazane jako narkotyki i chemiczne trucizny!

2023-05-30 10:02

Wiele substancji, które dziś są zakazane lub jawnie trujące dla człowieka, dawniej były używane jako lekarstwa. Wiele lat musiało minąć, żeby uświadomiono sobie zgubny wpływ kokainy, radioaktywnych pierwiastków czy papierosów. Dziś to może dziwić, ale ludzie testowali rozmaite środki, aby odkryć "cudowny" lek. Szczegóły poniżej!

Trucizny, które dawniej były "lekami"

Niektóre substancje, które były kiedyś stosowane jako leki, a dzisiaj są uznawane za trujące, to:

  • Arsenik - był stosowany w XIX wieku jako lek na choroby skóry, reumatyzm i malarię. Arsenik był bardzo toksyczny i często prowadził do zgonu pacjenta.
  • Rtęć - była stosowana w lekach przeciwbólowych i przeciwbakteryjnych. Rtęć jest bardzo toksyczna i może prowadzić do uszkodzenia mózgu i układu nerwowego.
  • Opium - było stosowane w lekach przeciwbólowych i przeciwkaszlowych. Opium jest substancją uzależniającą i może prowadzić do uzależnienia od narkotyków.
  • Koki - liście koki były używane w lekach przeciwbólowych, a także w napojach energetyzujących. Koki zawierają kokainę, substancję uzależniającą i toksyczną.
  • Żelazo - było stosowane w leczeniu niedokrwistości, ale z czasem stwierdzono, że wysokie dawki żelaza mogą prowadzić do zatrucia.

Warto zauważyć, że niektóre z tych substancji wciąż są stosowane w medycynie, ale tylko w kontrolowanych dawkach i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czemu kokainę uważano za lekarstwo?

Kokaina była kiedyś stosowana jako lekarstwo, ponieważ była uważana za skuteczne narzędzie przeciwbólowe i stymulant. Pierwsze zastosowanie medyczne kokainy datuje się na lata 60. XIX wieku, kiedy to niemiecki lekarz Albert Niemann odkrył jej właściwości znieczulające.

Wkrótce potem, w 1884 roku, austriacki lekarz Sigmund Freud zainteresował się kokainą i zaczął stosować ją w swojej praktyce medycznej, szczególnie jako środek przeciwbólowy i jako lek na depresję i uzależnienie od morfiny. Freud uważał kokainę za bardzo skuteczne narzędzie terapeutyczne i sam regularnie ją zażywał.

Jednak z czasem zaczęto dostrzegać negatywne skutki kokainy, w tym uzależnienie, psychozę, problemy z sercem i układem krążenia oraz problemy neurologiczne. W końcu, w 1922 roku, kokaina została uznana za substancję niebezpieczną i zakazaną w medycynie w większości krajów. Obecnie, kokaina jest uznawana za substancję uzależniającą i nie ma zastosowania medycznego poza bardzo wąskimi i kontrolowanymi okolicznościami, takimi jak znieczulenie miejscowe w chirurgii.

Sonda
Czy zażywałeś kiedyś narkotyki?