– Przy modernizacji dróg kluczową sprawą jest bezpieczeństwo. W ramach naszego kolejnego pakietu zadań powstaną nowe ronda, chodniki i oświetlone przejścia dla pieszych. Wykorzystamy na ten cel fundusze europejskie - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Obecnie trwa budowa ronda w Sępólnie Krajeńskim, dla kolejnych zadań powstają dokumentacje projektowe, m.in. dla rond w Barcinie, Rypinie, Żołędowie i Ośnie. Część dokumentacji została zlecona w poprzednich latach na podstawie porozumień z samorządami gmin i powiatów (np. rondo w Golubiu Dobrzyniu i rondo w Barcinie). Współpraca z samorządami lokalnymi usprawnia proces inwestycyjny m.in. w zakresie opiniowania, uzgadniania niezbędnych formalności, koordynacji z innymi projektami.
Wielkie pieniądze
Na wojewódzki program modernizacji dróg wojewódzkich na najbliższe lata trafi 1,5 miliarda złotych. To przede wszystkim środki z budżetu województwa. Pozyskaliśmy także dofinansowanie w postaci środków unijnych (136 mln euro) oraz z budżetu centralnego (ok. 170 mln zł na obwodnice i 470 mln na rozbudowę innych dróg). Część zadań możliwa jest dzięki współpracy z samorządami lokalnymi. Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje i remonty o wartości blisko pół miliarda złotych.
W programie budowy nowych skrzyżowań znalazły się między innymi rondo w Aleksandrowie Kujawskim (na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 266 – ul. Przemysłowa z ul. J. Słowackiego) oraz w Ośnie (powiat aleksandrowski) obejmująca budowę ronda na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 266 z drogą powiatową na Nieszawę.
Polecany artykuł: