Fabryki

Koniec Metronu. Znika jedna z najstarszych fabryk w Toruniu

2024-08-13 9:30

Metron nierozerwalnie splatał się z historią wielu toruńskich rodzin. Prawie sto lat jego działalności przepełnione było różnymi kolejami losu. Już pół wieku temu misją przedsiębiorstwa Metron było jak najpełniejsze zaspokajanie potrzeb społeczeństwa.

Teren po upadłej Fabryce Wodomierzy i Zegarów Metron w Toruniu przygotowywany jest do sprzedaży. Po rozbiórce budynku biurowego działka nr 5/10 zostanie podzielona geodezyjnie.

W wyniku podziału powstaną trzy działki. Jedna z nich, ta najbardziej atrakcyjna, będzie przeznaczona pod usługi, zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz drogi wewnętrzne, parkingi, zieleń urządzoną i infrastrukturę techniczną. Na dwóch pozostałych przewidziano głównie drogi dojazdowe, miejsca parkingowe, infrastrukturę techniczną i zieleń.

Atrakcyjny teren

- To koniec pewnej epoki nic już nie będzie takie, jak dawniej -  mówią mieszkańcy Torunia, dla których Metron był czymś nierozerwalnie związany z miastem.

W najbliższym czasie po zakończeniu wyburzeń można się spodziewać przetargu, ponieważ okolica jest bardzo atrakcyjna i w ostatnich latach mocno się zmieniła. Powstało sporo apartamentowców, remontuje się okoliczne drogi. Niewątpliwym atutem jest też położenie blisko centrum miasta. straszący dotąd swoim widokiem teren po Metronie jest jednym z ostatnich tak zaniedbanych w tym zakątku Torunia.

Koniec czasu

Historia Fabryki Wodomierzy i Zegarów Metron w Toruniu wciąż budzi emocje. W przeszłości była ona jedną z wizytówek miasta, zatrudniała wiele osób. Niestety, znana z produkcji zegarów i wodomierzy firma nie poradziła sobie w realiach wolnorynkowych.

Wszystkie próby ratowania sytuacji spełzły na niczym. W efekcie na mocy prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku od lipca spółka musiała wydać mienie Skarbowi Państwa, co ostatecznie zakończyło istnienie przedsiębiorstwa.