Ciekawy region

Konstrukcje jak z Gwiezdnych Wojen blisko Torunia. Zrobicie ciekawe zdjęcia, można też zwiedzać [GALERIA]

2025-04-29 16:11

Na skraju lasów, 14 kilometrów od Torunia, od ponad siedmiu dekad działa jedno z najważniejszych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. W Piwnicach rozwijana jest zaawansowana radioastronomia, a miejscowe radioteleskopy należą do największych w Europie Środkowej. Obiekt łączy funkcje naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie, przyciągając zarówno badaczy, jak i pasjonatów kosmosu.

Konstrukcje jak ze STAR WARS pod Toruniem

W podtoruńskiej wsi Piwnice, w 1947 roku rozpoczęto budowę obserwatorium astronomicznego, które z czasem stało się jednym z kluczowych ośrodków badawczych w kraju. Inicjatywa ta była możliwa dzięki zaangażowaniu wybitnych postaci polskiej astronomii – prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej. W tym samym roku z USA, z renomowanego Harvard College Observatory, przekazano pierwszy instrument naukowy – spektrograf Drapera.

Specjalnie wybrano tę lokalizację

Na lokalizację wybrano Piwnice nieprzypadkowo – miejscowość położoną na wyniesieniu terenu, oddaloną o 14 kilometrów od Torunia i otoczoną lasami. Niewielkie zaludnienie oraz izolacja od miejskich źródeł światła i hałasu stworzyły dogodne warunki do prowadzenia obserwacji nieba.

Z biegiem lat obiekt był sukcesywnie rozbudowywany. Wśród nowoczesnych urządzeń znalazły się m.in. teleskopy Schmidta-Cassegraina (90 cm) oraz klasyczny Cassegrain (60 cm). Obecnie głównym kierunkiem działalności naukowej jest radioastronomia. Działania te wspierają dwa radioteleskopy – 15-metrowy oraz imponujący 32-metrowy, będący największym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej.

Ważny punkt dla nauki i duma regionu

Dziś Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach stanowi ważny punkt na naukowej mapie Europy. Placówka aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, a także pełni funkcję dydaktyczną, kształcąc studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Obiekt jest również otwarty na popularyzację wiedzy – możliwe jest jego zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu.

TUTAJ można skontaktować się w sprawie zwiedzania obserwatorium:

Zobaczcie zdjęcia tego niezwykłego miejsca