Miejskie koty
Zaproponowana przez Koalicję Obywatelską (KO) nowelizacja krajowych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt ma na celu wyjaśnienie obowiązków władz miejskich poprzez uznanie kotów swobodnie wędrujących za integralną część ekosystemu miejskiego i zapobieganie ingerencji w ich styl życia.
Tysiące takich kotów wędruje swobodnie po polskich miastach. Wiele z nich, w tym Toruń, Gdańsk, czy Warszawa uważa je za elementy miejskiego ekosystemu, które pomagają kontrolować populację myszy i szczurów oraz wydają duże sumy pieniędzy na ich karmienie i udzielanie schronienia.
Integralna część
Ustawodawcy proponują przedefiniowanie kotów swobodnie wędrujących jako kotów żyjących w środowisku człowieka, będących stałym elementem ekosystemu, ale żyjących niezależnie od ludzi. Propozycja opowiada się za zachowaniem ich stylu życia, ponieważ są one integralną częścią ekosystemu miejskiego
Wrażliwe zwierzęta
Jedno jest pewne, zmiany są konieczne, gdyż w wielu środowiskach te piękne zwierzęta traktowane są, jak szkodniki i barbarzyńsko tępione, podtruwane, dręczone, czy wreszcie zabijane. Tymczasem, jak twierdzą naukowcy koty uliczne, choć niezależne, są bardzo wrażliwe. Podobnie jak opieka nad kotem w domu, opieka nad kotem ulicznym wymaga również zrozumienia pewnych metod i niuansów, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Oto proponowane przez specjalistów zasady postępowania, jeśli w sąsiedztwie pojawią się kocie rodziny:
Opieka nad kociętami noworodkowymi
- Kocięta z zamkniętymi oczami nazywane są kociętami noworodkowymi, ponieważ są w wieku poniżej 3 tygodni.
- Te kocięta są nadal pod opieką matki w tym wieku, więc najlepiej po prostu zrobić im zdjęcie, nie dotykając ich ani nie zbliżając się w żaden sposób.
- Jeśli matki kociąt nie ma w pobliżu, najlepiej obserwować je przez 24 godziny, by zapobiec odwodnieniu. Odwodniony nowonarodzony kotek będzie głośno krzyczał. Wtedy należy skontaktować się z weterynarzem w celu uzyskania pomocy.
Karmienie ulicznego kota
Koty są mięsożercami, więc idealną dietą dla nich jest mięso i tauryna. Nie należy karmić ulicznych kotów produktami mlecznymi ani domowym jedzeniem, ponieważ może to być dla nich niebezpieczne.
Koty mają bardzo wrażliwe żołądki, więc najlepiej trzymać się jednego rodzaju żywności.
Jak pomóc?
Bezpańskie koty mogą być przyjazne i podchodzić do człowieka po jedzenie lub uwagę. Mogą czasem być zbyt przestraszone, aby pozwolić się zbliżyć. Podany posiłek zwykle zjedzą natychmiast, jeśli odłoży się dla nich jedzenie. Należy jednak zachowaj ostrożność, ponieważ nie wiadomo, jak zareagują.
Jedzenie i woda są ważnymi elementami opieki nad miejskimi, ulicznymi kotami. Niektórzy ludzie często nie zdają sobie sprawy, że jeśli nie znajdą sposobu na wysterylizowanie lub wykastrowanie kotów, liczba głodnych zwierząt może wkrótce stać się nie do opanowania. Wykonanie kastracji, czy sterylizacji zapobiegnie nadmiernemu przyrostowi tych czworonogów.
Organizacje społeczne
Jeśli mamy szczęście, możemy uzyskać pomoc w jednej z organizacji zajmującymi się pomocą dla zwierząt, która może pomóc w karmieniu dzikich kotów i w znalezieniu dla nich przyjaznych domów. Jeśli ta pomoc nie jest dostępna w najbliższej okolicy, można znaleźć weterynarzy, którzy są gotowi zapewnić tanie usługi dla kotów miejskich.
Jeśli nie ma w okolicy takiej grupy, można zdecydować się na jej założenie. Najlepiej porozmawiać z innymi członkami swojej społeczności i znaleźć osoby o podobnych poglądach, które pomogą nam w jej założeniu.
Jak mawiał Winston Churchill taki jest poziom społeczeństw, jaki jest ich stosunek do zwierząt, więc pomóżmy zwierzakom!
Jedna z najbardziej znanych grup pomagająca kotom to:
Stowarzyszenie Koty Prezesowej
ul Kościelna 12
05-840 Brwinów
tel.: 505 278 018
Polecany artykuł: