Seniorzy już od wielu lat coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, są wolontariuszami, uczą się aktorstwa, języków, biegłej obsługi komputera, ale też zawierają nowe małżeństwa.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy - 353 mężczyzn i 213 kobiet w wieku 60 plus zawarło związek małżeński w 2019 roku.
Samorząd województwa prowadzi programy wsparcia dla seniorów w różnym wieku.
Od aktywizacji, propozycji kulturalnych, warsztatowych, szkolenia językowe, poprzez kluby, domy dziennego pobytu, szczepienia przeciw pneumokokom, badania przesiewowe, po program teleopieki z bransoletkami życia na czele. Warto dodać, że wiosną rozpocznie się kolejna rekrutacja podopiecznych do tego projektu.
Niestety, teraz przez pandemię wiele z tych działań i propozycji zostało zawieszonych.
Nie można się spotykać w klubach seniora, dziennych domach, przez brak wydarzeń nie ma wolontariatu, wyjazdów, wycieczek, integrujących spotkań międzypokoleniowych.
Ale niektóre aktywności zostały przeniesione do sieci. Wiosną będzie nabór na szkolenia językowe i komputerowe. Mogą z nich korzystać osoby powyżej 50. roku życia. Chętni uczą się języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego, a także podstaw korzystania z komputera i Internetu, obsługi poczty e-mail, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Są to kursy online.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzenia składają samorządowcy. Na sesji Rady Miasta Torunia zrobił to wiceprzewodniczący Łukasz Walkusz, przy okazji zwracając uwagę i zachęcając seniorów do zapisywania się na szczepienia przeciwko Covid-19. Poniżej też życzenia od marszałka województwa Piotra Całbeckiego:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: