Jak dogrzać mieszkanie?

i

Autor: Freepik Jak dogrzać mieszkanie?

Nietypowe sposoby na dogrzanie mieszkania. Podajemy kilka metod, które ulżą twojemu portfelowi

2022-11-22 11:26

Zima w tym roku przyszła nagle. Zrobiło się zimno i w wielu domach niebezpiecznie spadła temperatura. Nie pozwólmy, aby nasi bliscy marzli we własnych mieszkaniach. Problem tyczy się szczególnie starszych domów - kamienic i bloków z lat 60. i 70. XX wieku. Podpowiadamy, jak można dogrzać swoje mieszkanie w nietypowy sposób.

Niska temperatura w mieszkaniu

Zimą wszyscy borykają się z niskimi temperaturami. Najgorzej, jeśli trzeba dogrzewać swoje mieszkanie lub dom, bo zwykłe ogrzewanie nie wystarcza. Problem ten występuje szczególnie w przypadku dużych mieszkań i domów, które mają już swoje lata. Problem chłodu w domu pojawia się często przy kamienicach. Tamtejsze mieszkania są przestrzenne - mają wysokie sufity i to jest ich minus w zimie. W pokojach o wysokich sufitach całe ciepło ucieka w górę, a ogrzanie całej przestrzeni jest trudne i zajmuje więcej czasu. Takiego problemu nie mają mieszkania w blokach z lat PRL, gdzie sufity były niskie, a okna nieduże. W niektórych blokach z czasów Polski Ludowej były np. ciemne kuchnie - strasznie krytykowane, jednak zimą pomagają utrzymać miarowe ciepło.

Mieszkańcy starszych domów i mieszkań oraz posiadacze lokum w bloku o niezbyt grubych ścianach muszą szukać alternatywnych sposobów na ogrzanie gospodarstwa domowego. Warto też pamiętać, że klasyczne ogrzewanie, czyli centralne, jest coraz droższe. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak taniej i szybciej ogrzać swoje mieszkanie.

Zbyt niska temperatura w mieszkaniu? Z pomocą przychodzą farelki elektryczne

Niezawodnym sposobem ogrzania mieszkania lub pojedynczego pokoju jest farelka elektryczna. Zimą to doskonała metoda np. na ogrzanie pokoju, w którym suszymy pranie, tak aby nie pojawiła się wilgoć na ścianach. Farelka elektryczna świetnie uzupełnia pracę kaloryferów. Przenośne farelki mają różne parametry - regulację temperatury, mocy, długość przewodu do zasilania itp.

Farelki mają wiele zalet, są przenośne, nie potrzebują specjalnej instalacji do pozyskiwania ciepła, są stosunkowo tanie, nie są ciężkie jak metalowe piecyki, można je używać w wielu miejscach, nie tylko pokojach w domu. Znajdą zastosowanie również w garażu, w altanie na działce, strychu, łazience itp.

Rodzaje farelek

Istnieje kilka rodzajów farelek służących do ogrzewania domów i mieszkań. Wśród przenośnych grzejników elektrycznych wyróżniamy:

  • Termowentylatory - Zaczynają grzać zaraz po uruchomieniu. Powietrze jest tu nagrzewane przy użyciu elektrycznych grzałek i rozprowadzane za pomocą wiatraka. Dobrze gdy urządzenie posiada termostat do ustawiania stałej temperatury, która nam odpowiada w danej chwili.
  • Konwektory - za nagrzewanie pomieszczenia odpowiada tu ciągły grawitacyjny ruch powietrza. Konwektor jest zazwyczaj wyposażony w termostat oraz regulację mocy. Szybkość ogrzewania i ilość produkowanego ciepła jest zależna od wielkości urządzenia. Mogą być wyposażone w grzałki igłowe wysokotemperaturowe lub grzałki aluminiowe niskotemperaturowe.
  • Grzejniki olejowe - ciepło produkuje olej, który wypełnia urządzenie. Ich zaletą jest możliwość ogrzewania dużych pomieszczeń (mogą pracować przez całą dobę). Warto podkreślić, że po wyłączeniu długo trzymają ciepło, nie wysuszają powietrza i są odpowiednie dla alergików.

Czym dogrzać mieszkanie? Lampy grzewcze mogą być rozwiązaniem

Innym sposobem na ogrzanie mieszkania jest zastosowanie lampy grzewczej. Co to za urządzenie? Klasycznie lampy grzewcze służą do ogrzewania ogródków, namiotów lub imprez w plenerze. Lampy te łączą w sobie oświetlenie z ogrzewaniem. Najczęściej można kupić takie lampy zasilane prądem albo na gaz. Istnieją też lampy grzewcze, do podgrzewania potrwa - stosowane w restauracjach lub przy kateringu.

Lampy grzewcze nadają się też do ogrzewania pomieszczeń w mieszkaniu. Ich działanie polega na bezpośredniej emisji promieniowania cieplnego przez płytę czołową. Są idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach o wysokich sufitach. Można lampę podwiesić, wtedy będzie jednocześnie oświetlać i ogrzewać. Urządzenia te dodatkowo nie wywołują ruchu powietrza i nie wysuszają go.

Dogrzanie mieszkania przez nagrzewnice

Te urządzenia można zasilać nie tylko prądem, ale też olejem albo gazem. Nagrzewają się bardzo szybko i oddają ciepło przez długi czas. Ich dodatkową zaletą jest możliwość pracowania w każdych warunkach, także na zewnątrz. Mają dużą moc i są banalne w obsłudze. Ich minusem jest znaczne zużycie prądu (jeśli jest na prąd), bardziej ekonomiczne są nagrzewnice na olej i gaz. 

Przy niskiej temperaturze sprawdzają się też piecyki gazowe

Z roku na rok Polacy coraz chętniej ogrzewają swoje domu gazem. Idealnym urządzeniem do ocieplenia swojego mieszkania będzie zatem piecyk gazowy. Urządzenia te są zasilane gazem z butli, którą należy kupić. Ogólne koszty i tak są niższe niż ogrzewanie prądem. Ponadto metoda ta jest znacznie bardziej ekologiczna niż ogrzewanie węglem. Gaz jest w Polsce stosunkowo tani, co znalazło odbicie w metodach ogrzewania mieszkań i domów. Na korzyść gazu działają również wysokie ceny prądu. Ceny piecyków gazowych są różne w zależności od gabarytów sprzętu i potrzeb własnych.

Grzejniki olejowe na prąd to dobry pomysł?

Odradzamy zakup grzejników olejowych na prąd. Koszty ich eksploatacji są wysokie - płacimy w tym wypadku za prąd, ale też za olej opałowy. W tym roku sprzedaż tego typu sprzętu grzewczego jest wyjątkowo niska.

Alternatywne metody dogrzewania mieszkania

Do absolutnie alternatywnych i doraźnych metod ogrzewania mieszkania należą:

  • Gotowanie w kuchni spowoduje rozchodzenia się ciepła na pozostałe części domu, warto pootwierać drzwi,
  • Zapalanie świec w pomieszczeniach, które chcemy dogrzać,
  • Skupianie się lokatorów w jednym pomieszczenia,
  • Cieplejsze ubieranie się w domu.