wilk

i

Autor: pixabay.com

Człowiek i natura

Niezwykłe spotkanie z wilkiem. Spacerowicz miał sporo szczęścia. Mamy wideo

2024-01-31 15:51

Spotkania ze zwierzętami w lasach nie są niczym dziwnym i niespotykanym. Szczególnie w okresie letnim spacerowicze i służby leśne spotykają sarny, jelenie, łosie. W Bieszczadach można czasami spotkać niedźwiedzia. Jednak chyba największy lęk wywołują wilki. W Nadleśnictwie Lubin zarejestrowano spotkanie człowieka z dorosłym wilkiem! Zobaczcie wideo!

Spotkanie z wilkiem oko w oko

W polskich lasach żyją również drapieżniki, najczęściej mówi się o niedźwiedziach i wilkach. Zwierzęta te ze względu na swój rozmiar, siłę i zdolności poruszania się w lesie stanowią spore zagrożenie dla człowieka. Najczęściej zwierzęta te niezaczepiane i niestraszone przez ludzi nie są agresywne. Nieco inaczej jest, gdy samica ma obok siebie młode. Dorosłe osobniki raczej obserwują człowieka i jego ruchy niż natychmiast atakują. W takich sytuacjach lepiej spokojnie się oddalić i nie robić gwałtownych ruchów.

Czasami uda się nagrać moment spotkania człowieka z np. wilkiem lub całą watahą. Do takiej sytuacji doszło w Nadleśnictwie Lubin, Leśnictwo Polkowice. Udało się tam nagrać wilka, który był spokojny. Nigdy nie wiadomo jednak, jak zachowa się dany osobnik. Zobaczcie wideo! 

Jakie choroby mogą przenosić wilki?

Niezbliżanie się np. do wilków ma związek także z chorobami, które są w stanie przenosić. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich, które jednocześnie są groźne dla zdrowia człowieka.

  • Wścieklizna: Wilki mogą być nosicielami wścieklizny, groźnej choroby wirusowej, która może być przenoszona na inne zwierzęta, w tym na ludzi. Wścieklizna jest śmiertelna dla zwierząt i ludzi, jeśli nie zostanie w porę zaszczepiona.
  • Echinokokoza: Jest to pasożytnicza choroba wywoływana przez tasiemca Echinococcus. Wilki mogą być nosicielami tego pasożyta i przenosić go na zwierzęta hodowlane, takie jak owce i krowy, a także na ludzi. Echinokokoza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włączając w to tworzenie torbieli w wątrobie, płucach i innych narządach.
  • Babeszjoza: Jest to choroba wywołana przez pierwotniaka Babesia, który jest przenoszony przez kleszcze. Wilki mogą być nosicielami tego pierwotniaka i przyczyniać się do rozprzestrzeniania go w populacji kleszczy. Babeszjoza może powodować gorączkę, osłabienie, anemię i inne objawy u zarażonych zwierząt.
  • Glistnica: Wilki mogą mieć pasożyty wewnętrzne, takie jak glisty, które mogą być przenoszone na inne zwierzęta, w tym na psy, koty i zwierzęta hodowlane. Glistnica może powodować problemy zdrowotne u zarażonych zwierząt, takie jak zaburzenia trawienne, spadek masy ciała i niedobory pokarmowe.
Sonda
Czy spotkałeś kiedyś w lesie wilka?
Listen on Spreaker.