Czas pracy

i

Autor: Pixabay 35-godzinny tydzień pracy staje się faktem

Urzędy i administracja

Nowe rozporządzenie rządu już obowiązuje! Tu wprowadzili już 35-godzinny tydzień pracy!

2024-12-09 18:11

Pomysł wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy zyskuje coraz większą popularność w Polsce - zarówno wśród polityków, jak i wśród samych pracowników. Ludzie postrzegają skrócenie godzin pracy, jako dowód postępu i wzrost dobrobytu państwa. Od 1 września, krócej pracować będą urzędnicy z włocławskiego magistratu.

35-godzinny tydzień pracy w urzędach

Dotychczas dyskutowano o krótszym tygodniu pracy w firmach prywatnych. W Polsce można obserwować wzrost poparcia dla tego udogodnienia. Wydaje się, że nasi przedsiębiorcy, ale też badacze i specjaliści od rynku pracy, czekali, aż pojawią się pierwsze wnioski ze skrócenia czasu pracy u naszych zachodnich sąsiadów (i pozostałych krajach UE). Te okazały się pozytywne i niejednego sceptyka zaskoczyły. Eksperci oceniają, że wielkość i siła polskiej gospodarki pozwalają na wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy. Niedawno pojawił się nowy wątek - krótsza praca nie tylko w sektorze prywatnym. Tym razem chodzi o sektor państwowy, a mówiąc dokładniej - urzędy i administrację.

To miasto dołącza do awangardy zmian

Miastem, które zapowiedziało wprowadzenie od 1 września 2024 roku krótszego tygodnia pracy jest Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie). Czas pracy maiłby zostać zredukowany w Magistracie. Takie informacje przekazał PAP prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.

- To nie zmieni godzin otwarcia urzędu dla mieszkańców. Ułożymy sobie harmonogram pracy "suwakowo", żeby godziny otwarcia urzędu dla mieszkańców były co najmniej takiej jakie są, a w niektórych wariantach zakładamy nawet ich wydłużenie - powiedział Kukucki.

Podkreślił, że jako kierownik zakładu urzędu podjął już decyzję w sprawie skrócenia czasu pracy urzędników. Szczegółowe rozwiązania są w fazie przygotowań, trwają rozmowy i rozpatrywane są różne warianty organizacji funkcjonowania urzędu.

Łatwiej pogodzić życie zawodowe i prywatne

- Warto dbać o taki balans pomiędzy życiem prywatnymi a życiem zawodowym. Uważam jest na to dobry czas na zamiany. Obecnie Polacy statystycznie pracują prawie najwięcej w Europie. Moi pracownicy będą mieli więcej czasu dla siebie i dla własnych rodzin - zaznaczył Kukucki.

Szczegółowe ustalenia mają być gotowe do długiego sierpniowego weekendu. Później wszystko zostanie wdrożone w życie. Na ten temat wypowiedział się też Urząd Miasta.

- pomysłodawcą wprowadzenia 35 godzinnego tygodnia pracy w Urzędzie Miasta Włocławek jest Pan Krzysztof Kukucki- Prezydent Miasta Włocławek. Powyższe ma zapewnić balans pomiędzy życiem prywatnym, a życiem zawodowym pracowników tut. Urzędu. Dzięki czemu pracownicy Urzędu Miasta Włocławek będą mieli więcej czasu dla siebie i własnych rodzin. Skrócenie czasu pracy urzędników nie wpłynie na godziny pracy Urzędu Miasta Włocławek i tym samym interesanci będą mogli załatwiać sprawy urzędowe w tych samych godzinach, co przed planowanymi od 1 września 2024 r. zmianami - poinformowała Aleksandra Bartoszewska, główna specjalistka ds. informacyjno-publicystycznych z UM Włocławek.

Pierwszym miastem w Polsce, które skróciło czas pracy urzędników miejskich jest Leszno. Zmiany wprowadzono 1 lipca - wymiar czasu pracy zmniejszono z 40 do 35 godzin tygodniowo.

Sonda
Tydzień pracy skrócony do 35 godzin. Jesteś za czy przeciw?
Listen on Spreaker.