Do 13 listopada trwają konsultacje w sprawie parków kieszonkowych w Toruniu. To zielona przestrzeń od 300 do 5000 metrów kwadratowych. Główne kryterium wyboru pod ich utworzenie to tereny należące do miasta, pod uwagę brano też plan zagospodarowania, dostępność i zapotrzebowanie społeczne - mówi Paweł Gulewski, zastępca prezydenta Torunia. Wyznaczono 23 takie miejsca w niemal wszystkich dzielnicach i na osiedlach miasta.
Urządzenie parku kieszonkowego to odpowiednia zieleń, łąki kwietne, zabiegi pielęgnacyjne, rekultywacja terenu, alejki z nawierzchnią przepuszczalną, mała architektura typu ławki, karmniki, kwietniki, do tego oświetlenie i nawodnienie.
Park kieszonkowy to przede wszystkim miejsce odpoczynku - mówi Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego. Popularne od lat w innych krajach, stają się także dobrym rozwiązaniem w Polsce.
Chcemy, aby były zlokalizowane w miejscach, gdzie mogłyby uzupełnić zwartą zabudowę mieszkaniową. W innych polskich miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Gdańsk parki kieszonkowe są bardzo popularne. Będziemy wzorować się na ich doświadczeniach.
Mapka z wytypowanymi miejscami na parki kieszonkowe i konsultacje TU. Można też zgłosić swoje propozycje poprzez stronę mojedrzewo.torun.pl