Wojna i elektrownie jądrowe to nie jest dobre połączenie. Tak stało się niestety na Ukrainie po rosyjskiej napaści na ten kraj. Ukraina posiada pięć elektrowni atomowych (Chmielnicka Elektrownia Jądrowa w Niecieszynie, Czarnobylska Elektrownia Jądrowa, 18 km od miejscowości Czarnobyl, Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa w obwodzie mikołajowskim, Rówieńska Elektrownia Jądrowa w miejscowości Warasz oraz Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze). Warto dodać, że jednostka zaporoska jest największą elektrownią atomową w Europie. Są to bardzo istotne zakłady z gospodarczego punktu widzenia. Wszystkie zbudowano jeszcze w epoce ZSRR.
Uszkodzenie reaktorów elektrowni w wyniku działań wojennych mogłoby stworzyć wielkie zagrożenie – zarówno dla Ukrainy, jak i wszystkich krajów ościennych, w tym Polski. Rosjanie nie przestrzegają żadnych zasad prawa międzynarodowego. W związku z tym mogą posunąć się do wszystkiego. Władimir Putin już nie raz groził Europie użyciem broni nuklearnej. Kilka razy na jego rozkaz podrywano w powietrze zespoły taktycznego lotnictwa atomowego. Był to jednak tylko straszak. Obecnie jednak w zasięgu Rosjan znajdują się elektrowni atomowe, szczególnie zagrożona jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Zatem atomowy szantaż lub terroryzm ze strony agresorów nie jest wykluczony.
Polecany artykuł:
Sytuacja na Ukrainie wpłynęła na podwyższenie zagrożenia promieniowaniem i ewentualnym skażeniem radioaktywnym. W takim układzie pierwsze działania podejmuje zawsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwszym krokiem jest dystrybucja jodku potasu, czym zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ta rozsyła jod do wszystkich województw w oparciu o Państwową Straż Pożarną. Ta przygotowuje ewentualną dystrybucję dla ludności cywilnej.
Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego obywatela, który będzie tego potrzebował. Przekazanie tabletek jodku potasu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Podkreślamy, że obecnie nie ma takiego zagrożenia, a sytuacja w naszym kraju jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki – poinformowało MSWiA.
Polecany artykuł:
Działania te mają uprzedzić zagrożenie promieniowaniem, które traktowane jest przez państwo priorytetowo. Władze zapewniają, że są przygotowane, a zapasy jodu starczą dla wszystkich. Prowadzona jest też na bieżąco kontrola poziomu promieniowania na terenie kraju. Agencja Atomistyki informowała, iż odczyty danych są zadowalające, nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Warto też dodać, że w każdym powiecie w Polsce, w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej są tabletki z jodkiem potasu. Chronią one przede wszystkim przed chorobami nowotworowymi, które mogą wystąpić w wyniku napromieniowania organizmu po ewentualnym uszkodzeniu reaktora atomowego. MSWiA opracowało też ulotkę zgodnie z wytycznymi krajowego konsultanta ds. endokrynologii oraz grupy ekspertów, która będzie dołączona do tabletek z jodkiem.
Jodek potasu – zastosowanie medyczne
Jodek potasu to profesjonalnie rzecz ujmując – sól potasowa kwasu jodowodorowego. Ten związek chemiczny tworzy bezbarwne kryształy, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Jest on także jednym ze składników słynnego płynu Lugola, czyli roztworu jodu i jodku potasu. Był powszechnie podawany przy okazji katastrofy czarnobylskiej w 1986 roku, aby przeciwdziałać skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola hamuje przenikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy.
Jodek potasu stosuje się także przy produkcji jodyny – substancji odkażającej stosowanej do dezynfekcji ran i uzdatniania wody (jodyna to rozcieńczony roztwór jodu w etanolu z dodatkiem jodku potasu). Substancja ta ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Nie należy jednak stosować jodku potasu na własną rękę. W przypadku niewłaściwego stosowania mogą wystąpić efekty uboczne: obrzęk ślinianek, zaburzenia układu pokarmowego, katar, wymioty, nudności oraz alergie skórne: wysypka, wypryski, swędzenie itp. Leki z jodkiem potasu należy też przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w miejscach niedostępnych dla dzieci. Przed zastosowaniem jodku należy skonsultować się z lekarzem.