Willa

i

Autor: Michał Kaproń Willa Edmunda Płockiego, czyli Willa z Pasją

Toruń. Miasto coraz gorzej chroni zabytki

2022-09-23 13:02

Toruń miastem zabytków? Hasło z miejskich folderów reklamowych nijak się ma do realnych działań miasta. Wytyczanie nowych inwestycji zdaje się nieprzemyślane albo ktoś ignoruje wartościowe, historyczne obiekty. Nie tak to miało wyglądać.

Nowoprojektowany odcinek Trasy Średnicowej zakłada budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Józefa i Grunwaldzkiej, co zagraża ogrodowi Willi Edmunda Płockiego, znanej jako Willa z Pasją.

Tam miasto chce kosztem części zabytkowego ogrodu i ogrodzenia tej willi wybudować rondo. My się temu sprzeciwiamy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówił skreślenia z rejestru tego obiektu. Ja z kolei odmówiłem uchylenia decyzji konserwatora wojewódzkiego z 1986 roku, która wpisywała ten obiekt do rejestru zabytków – poinformował Sambor Gawiński, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Władze miasta nie mają zamiaru uwzględniać apeli specjalistów w zakresie ochrony zabytków.

W dalszym ciągu te plany inwestycyjne dotyczące zmiany układu drogowego są forsowane przez miasto i konserwator miejski na spotkaniu, które odbyło się w lutym tego roku nie znajdował argumentów na ochronę tej willi natomiast znajdował argumenty, które popierały te plany inwestycyjne miasta. To jest sytuacja niedopuszczalna – dodał Wojewódzki Konserwator.

Modernistyczną willę zaprojektował na swój własny dom wybitny toruński architekt Edmund Płocki. Budynek z 1931 roku wraz z imponującym ogrodem jest siedzibą Centrum Aktywności Lokalnej Willa z Pasją, które od lat angażuje torunian w działalność prospołeczną i artystyczną. Tu należy dodać, iż pierwotnie miasto chciało całkowicie zburzyć budynek i zrównać z ziemią piękny ogród.

Warto dodać, że inż. Płocki jako pierwszy sprowadził do Torunia i sam zasadził rosnący do dzisiaj okaz perełkowca japońskiego. W nieco dawniejszych czasach drzewo przyjeżdżali oglądać naukowcy z całej Polski. W ogrodzie znajduje się również basen-fontanna, który zdobią repliki żab. Są to odlewy tych samych, które usytuowane są u stóp Flisaka na Rynku Staromiejskim. Obiekt wraz z ogrodem figuruje w ewidencji zabytków (A/504).