Według stanu na 31 grudnia 2019 r. województwo kujawsko-pomorskie zamieszkiwało ponad 2.0720 tys. osób to ponad 5% wszystkich Polaków. Jak się okazuje - na stu mężczyzn przypada 106 kobiet. Od 9 lat zauważalnie zmniejsza się liczba mieszkańców naszego województwa. W porównaniu z rokiem ubiegłym (2018) różnica wynosi prawie 5, 5 tysiąca osób. Częściej miejscem zamieszkania staje się miasto, choć zauważamy, że co roku ponad 7 tysięcy z nas je opuszcza.
Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego coraz starsi?
Tak, da się to zauważyć wyższa średnia wieku mieszkańca naszego województwa. Teraz to 39,6 lat dla mężczyzn i 43 lata dla kobiet. Pojawia się również coraz wyższy procent osób w wieku poprodukcyjnym, czyli tych, którzy są powyżej 65. roku życia. W województwie stanowią oni ponad 17%. Zmniejszyła się za to liczba osób przedprodukcyjnym i produkcyjnym.
Minus 3 tysiące mieszkańców w 2019 roku?
W 2019 w kujawsko-pomorskim urodziło się ponad 19 tysięcy dzieci, częściej byli to chłopcy. Największa ilość udanych porodów na tysiąc mieszkańców przypadła w gminie Obrowo. Niestety liczba zgonów jest wyższa niż urodzeń. To prawie 3 tysiące różnicy. Sprawia to, że przyrost naturalny w naszym województwie jest ujemny. Takie dane utrzymują się od 2015 roku.
Polecany artykuł:
Małżeństwa rzadsze i zawierane przez coraz starszych
Na zawarcie związku małżeńskiego decyduje się coraz mniej mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. W roku 2019 ilość zalegalizowanych związków to niecałe 10 tysięcy. Nie ma reguły czy mówimy o mieszkańcu miasta czy wsi - spadki są wszędzie zauważalne. Najwięcej małżeństw (na tysiąc mieszkańców) zawarły pary z gminy Dąbrowa Chełmińska, najmniej - te z gminy Nieszawa.
Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego coraz później decydują się na legalizację swojego związku. U mężczyzn to już ponad 29 lat, zaś u kobiet - powyżej 27 r.ż. Najczęściej decydowaliśmy się na małżeństwo w sierpniu. Wtedy ślub wzięło nawet 20% wszystkich par!