Rzeki Pomorza i Kujaw

Spływ kajakowy Drwęcą. Idealny sposób na weekend. Galeria

2024-06-21 9:28

Drwęca to piękna, nizinna rzeka o wciąż nieuregulowanym naturalnym biegu i mało zmienionymi brzegami, często podmokłymi wokół niej. Jej długość jest trudna do ustalenia, różne źródła podają inne liczby: od 208 do 253 km. Możliwe że te różnice powstały z powodu jej regulacji w górnym biegu jeszcze w czasach administracji niemieckiej.

Jedna z najpiękniejszych

Drwęca należy do najpiękniejszych rzek Polski nadających się do spływów kajakowych na długości 209 km. Jest to szlak łatwy i malowniczy, rzeka ma średnio szybki nurt, a w okolicach ujścia do niej rzeki Iławki z Jezioraka wpływa między wypiętrzające się wzgórza pradoliny sięgające miejscami do 70 metrów ponad poziom rzeki a szerokiej na 1 do 3 km.

Liczne przyrodnicze atrakcje

Drwęca bardzo meandruje bardzo urozmaicając widokowo spływ kajakami i kanu. Płynie poprzez lasy i łąki, gdzieniegdzie napotykamy przeszkody i zwykle wystarczy zwolnić tempo by przesmykiem ominąć napotkaną przeszkodę : zwalone drzewo bądź konar, na którym przysiadł jakiś piękny przedstawiciel ptasiego rodu.

Rzeka pełna historii

Rzeka stanowiła w średniowieczu barierę obronną ze względu na swój nieprzewidywalny do końca różnice poziomu wody między zimą a latem sięgającą 2.5 metra. Rzadko rozrzucone nad Drwęcą miasta: Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Golub-Dobrzyń, oferują stance wodne dla przepływających kajakarzy oraz dodatek zamki pokrzyżackie warte zwiedzenia.

Raj dla miłośników ryb

Sama rzeka to największy w Polsce rezerwat ichtiologiczny stworzony dla ochrony kilku gatunków ryb jesiotra, certy, minoga rzecznego, troci, pstrąga. Spływy kajakowe dłuższe kończą się zwykle już po wpłynięciu na Wisłę po 6 km w Toruniu.