Zabawy sylwestrowe w PRL
Zabawy sylwestrowe w Polsce Ludowej, czyli PRL-u, miały charakter specyficzny ze względu na panujące wówczas warunki społeczno-polityczne, kulturalne oraz gospodarcze. Było to okres powojenny, gdy Polska musiała podźwignąć się z ruin i przechodziła proces industrializacji. Te czynniki miały przemożny wpływ na warunki, w których sylwestrowe zabawy miały miejsce.
Imprezy organizowane w zakładach pracy. Wielu pracowników spędzało sylwestra na balach organizowanych przez swoje zakłady pracy. Były to zazwyczaj proste, ale starannie przygotowane wydarzenia, z tańcami, konkursami, muzyką na żywo (często orkiestrami), zabawami i stołami pełnymi jedzenia.
Bal przebierańców. Popularne były bale przebierańców, na których ludzie przebierali się za postaci znane z filmów, bajek, a także za postacie historyczne czy związane z kulturą popularną. Niektóre bale były tematyczne, np. bal karnawałowy.
Uroczystości publiczne. W niektórych miastach organizowano uroczyste zgromadzenia na placach czy przed pomnikami, gdzie odbywały się koncerty, występy artystyczne, pokazy sztucznych ogni i inne atrakcje dla mieszkańców. Wówczas często było organizowane publiczne odliczanie do północy. Wielkie zabawy najczęściej organizowała partia, PZPR.
Ograniczenia w dostępie do alkoholu. W PRL-u istniały ograniczenia dotyczące alkoholu, co wpływało na to, że nie każda impreza sylwestrowa była związana z dużym spożyciem alkoholu. Było to kontrolowane przez państwo.
Zabawy sylwestrowe w PRL-u miały swój unikalny charakter, związanym z ówczesnym ustrojem politycznym i społecznym. Były one bardziej skromne w porównaniu z dzisiejszymi standardami, ale dla wielu osób stanowiły okazję do wspólnego spędzenia czasu i celebracji nadchodzącego Nowego Roku.