Kwiat

i

Autor: Wikipedia Trujący kwiat

Przyroda i zdrowie

Te kwiaty są trujące, nawet ich nie wąchaj! Rosną w polskich ogrodach

2024-05-23 10:16

Naparstnica zwyczajna, należąca do rodziny babkowatych, występuje naturalnie w całej Europie, a w Polsce najczęściej spotykana jest w górach. Często hodowana jest również w ogrodach jako roślina ozdobna. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że jest ona niebezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych.

Ta ozdobna roślina jest trująca dla ludzi

Naparstnica zwyczajna, znana również jako "dzwon umarłych" lub "rękawica czarownic", może osiągać wysokość do 120 cm. Charakteryzuje się pojedynczą łodygą, ciemnozielonymi liśćmi oraz dużymi, koronowymi kwiatami o średnicy do 4,5 cm. Choć wiele osób hoduje ją w ogrodzie, warto zachować ostrożność, ponieważ naparstnica jest silnie trująca dla ludzi.

Uprawa

Naparstnica zwyczajna kwitnie od czerwca do lipca, a jej piękne kwiaty są wspaniałą ozdobą ogrodu. Najlepiej rośnie na żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Idealnym miejscem dla niej jest półcień, ale przy odpowiednim nawodnieniu radzi sobie również w pełnym słońcu.

W Polsce najczęściej spotykane odmiany to naparstnica zwyczajna, purpurowa i wełnista. Kwiaty dobrze współgrają z innymi roślinami, szczególnie z dzwonkami, parzydłem, pluskwicą, różami i trawami ozdobnymi. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie suchych kwiatów po przekwitnięciu.

Toksyczna ozdoba

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta niepozorna roślina jest silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zawiera wyjątkowo silne związki zwane glikozydami nasercowymi, które oddziałują na mięsień sercowy – wyjaśnia dr Zhen Wang, adiunkt w Instytucie Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku. Zatrucie glikozydami może prowadzić do zatrzymania akcji serca. Niebezpieczne jest nawet samo wąchanie kwiatów i dotykanie liści, co może wywołać alergię, ból głowy i wymioty. Warto wspomnieć, że kiedyś uważano tę roślinę za leczniczą, jednak spożycie nalewek lub naparów z naparstnicy może być śmiertelne. 

Sonda
Stosujesz ekologiczne sposoby do walki ze szkodnikami w ogrodzie?