To najbardziej trujący grzyb w lasach w kujawsko-pomorskim. Jest ładny i często zrywają go dzieci! [GALERIA]

2025-07-28 15:16

W kujawsko-pomorskich lasach, obok pachnących borowików i delikatnych kurek, rośnie grzyb, którego lepiej nie dotykać. Muchomor sromotnikowy kusi wyglądem, ale skrywa jedną z najsilniejszych trucizn w naturze. Co roku staje się przyczyną tragicznych zatruć wśród grzybiarzy. Warto wiedzieć, jak go rozpoznać i dlaczego omijać szerokim łukiem.

  • Muchomor sromotnikowy to najczęstszy trujący grzyb w polskich lasach.
  • Rośnie głównie w lasach liściastych, szczególnie pod dębami i bukami.
  • Zawiera amatoksyny, które niszczą wątrobę i nerki, nawet niewielka dawka bywa śmiertelna.
  • Bywa mylony z pieczarkami, gołąbkami i młodymi gąskami, stąd wysokie ryzyko pomyłki.

Najbardziej trujący grzyb w kujawsko-pomorskich lasach

W kujawsko-pomorskich lasach, gdzie liście dębów i brzóz szeleszczą pod butami, a w powietrzu unosi się zapach igliwia i wilgotnej ziemi, czai się on - muchomor sromotnikowy. Niepozorny, czasem wręcz piękny w swojej zielonkawej, oliwkowej tonacji, bywa mylony z jadalnymi gołąbkami lub gąskami. Jednak w jego wnętrzu kryje się śmierć, czyli toksyny, których nie zniszczy ani gotowanie, ani suszenie.

Podstępny i niepozorny

Ten grzyb to mistrz kamuflażu. Lubi miejsca wilgotne, skraje lasów liściastych, często w towarzystwie dębów i buków. Spotkasz go w Borach Tucholskich, w lasach pod Toruniem czy w leśnych okolicach Inowrocławia. Grzybiarze znają go dobrze, ale nawet doświadczeni potrafią ulec złudzeniu, bo młode okazy wyglądają jak pękate pieczarki.

Ten grzyb zabija powoli

Muchomor sromotnikowy nie działa od razu. To właśnie jego perfidia, pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się dopiero po kilkunastu godzinach, gdy toksyny już sieją spustoszenie w wątrobie i nerkach. Ludowa mądrość mówiła: "Nie ruszaj zielonego, bo ziemia go wypluła", ale wciąż co roku w Polsce ktoś staje się ofiarą tego „króla trucizn”.

Patrząc na niego w lesie, warto pamiętać: to grzyb, który uczy pokory. Zbierać należy tylko to, co znamy na sto procent. Reszta niech zostanie częścią leśnej opowieści, w której muchomor sromotnikowy odgrywa rolę pięknego, ale śmiertelnie niebezpiecznego strażnika runa.

Muchomor sromotnikowy to nie tylko symbol leśnego zagrożenia, ale też lekcja ostrożności dla każdego, kto wybiera się na grzybobranie. Jego subtelna uroda i podobieństwo do jadalnych gatunków czynią go szczególnie zdradliwym. W kujawsko-pomorskich lasach spotkać go nietrudno, dlatego wiedza o nim może uratować zdrowie, a nawet życie.

Zobaczcie zdjęcia tego trującego grzyba. Lepiej go omijać