Miasta partnerskie

i

Autor: Freepik

Toruń i miasta partnerskie. Z kim miasto współpracuje, a z kim już nie? Sprawdziliśmy!

2022-10-17 15:05

Miasta partnerskie to grupa ośrodków miejskich, z którymi dane miasto utrzymuje bardziej zażyłe kontakty, niż z innymi. Bliska współpraca dotyczy szczególnie miast europejskich. Bliskość kulturowa i geograficzna ułatwia wzajemne kontakty oraz wymianę doświadczeń. Z jakimi miastami przyjaźni się Toruń, a z kim już nie?

Szczypta historii

Pierwsze kontakty „partnerskie” miast we współczesnym tego słowa znaczeniu miały miejsce w 1947 roku, dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Ten koncepcji przyświecała idea szerzenia międzynarodowej współpracy w celu budowania pokojowych relacji. Trzeba pamiętać, że mówimy o pierwszych latach po wojnie, kiedy znaczna część Europy podnosiła się z gruzów i odbudowywała swoje domy. Jako pierwsze w historii umowy partnerskie podpisały władze niemieckiego Ludwigsburga oraz francuskiego Montbeliard. Ta metoda współpracy przypadła do gustu mieszkańcom europejskich państw. W 1951 roku w szwajcarskiej Genewie 50 burmistrzów z różnych miast założyło Radę Miast Europejskich. W 1984 roku przemianowaną na Radę Miast i Regionów Europy. Jednym z najważniejszych celów organizacji jest pojednanie między narodami Europy i przyjacielska współpraca niezależnie od granic.

Toruń i jego partnerzy

 Miasto Toruń współpracuje aktualnie z 11 miastami partnerskimi:

1. PHILADELPHIA (USA),  umowa - 27 .05.1976 r.

2. GÖTTINGEN (Niemcy),  umowa - 28.12.1978 r.

3. HÄMEENLINNA (Finlandia), umowa  - 06.10.1989 r.

4. LEIDEN (Holandia),  umowa  - 15.11.1989 r.,

5. CADCA (Słowacja),   umowa  - 23.07.1996 r.

6. SWINDON (Anglia),   umowa - 13.05.2003 r.

7. ŁUCK (Ukraina), umowa  – 27.11.2008 r.

8. NOVE MESTO (Słowenia), umowa  – 28.08.2009 r.

9. GUILIN (Chiny), umowa – 29.08.2010 r.

10. ANGERS (Francja), umowa – 09.05.2016 r.

11. KOWNO (Litwa), – umowa 16.02.2018 r.

Umowa zerwana

Umowa o współpracy została w tym roku zerwana z miastem Kaliningrad (Rosja), ze względu na napaść Rosji na Ukrainę i zagrożenie, jakie niesie tan kraj dla całego regionu. Trzeba dodać, iż każde miasto w Polsce i nie tylko powinno zerwać kontakty z przedstawicielami kraju, który stosuje terrorystyczne i brutalne metody w polityce międzynarodowej. Bojkot Rosji to dziś obowiązek każdego przyzwoitego człowieka. W zamian można rozwijać kontakty z miastami Ukrainy. Umowa z Kaliningradem obowiązywała od 1995 roku.

Kto decyduje o nawiązaniu współpracy?

Decyzję o nawiązaniu kontaktów partnerskich i podpisaniu stosownej umowy podejmuje Rada Miasta Torunia, a o partnerstwie informują tablice znajdujące się na bocznej ścianie budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach Gen. Sikorskiego 8 oraz pamiątkowe obeliski kamienne i „znaki drogowe” na toruńskich skwerach. Regularnie spotykają się i wymieniają doświadczeniami pracownicy różnych grup zawodowych oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń kulturalnych i turystycznych. Miasta zapraszają się wzajemnie na obchody swoich świąt patronalnych i ważnych wydarzeń, co stwarza okazję do prezentacji miejscowych twórców muzyki, sztuki i literatury. Wymianę wystaw prowadzą też muzea i galerie sztuki. Przykładami inicjatyw realizowanych z miastami partnerskimi również działania partnerskie w zakresie szeroko rozumianej edukacji i wymiany młodzieży.

Przykłady współpracy

Wydarzeniem prestiżowym, obchodzonym na przemian w Toruniu i Getyndze jest wręczenie Nagrody Miast Partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawanej decyzją polsko - niemieckiej Kapituły Nagrody za całokształt twórczości literackiej. To właśnie przyjazne kontakty obu miast uniwersyteckich zaowocowały ustanowieniem w 1996 r. tej wspólnej nagrody literackiej, która jest wręczana co roku jednemu twórcy polskiemu i jednemu niemieckiemu. Nagrodzie patronuje urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde, twórca pierwszego profesjonalnego Słownika Języka Polskiego. Nagroda jego imienia honoruje twórców obu krajów, których dzieła inspirują ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu, sprzyjają wzajemnemu poznaniu i zbliżeniu.

Toruń i holenderska Lejda obchodziły w 2018 trzydziestolecie współpracy. Z tej okazji w grodzie Kopernika odbyły się wydarzenia poświęcone wzajemnym kontaktom miast. W dniach 24-27 października 2018 roku gościliśmy 40-osobową delegację z Lejdy. 25 października odbyła się prezentacja muralu przy ulicy Podmurnej w Toruniu, zawierającego wiersz holenderskiego poety Hendrika Marsmana, wykonała go Iwona Liegmann, a na jego prezentację przyjechał do Torunia profesor Jerzy Koch z Poznania – tłumacz wiersza. Odbyła się także tradycyjna „pomarańczowa parada” ulicami miasta.

To tylko wybrane przykłady współpracy partnerskiej.

Nasz partner z Ukrainy – miasto Łuck

Wsparcie dla Łucka ze strony Gminy Miasta Torunia obejmowało i nadal obejmuje transporty rzeczy ze zbiórek wśród mieszkańców oraz zakupy produktów spośród rzeczy najbardziej potrzebnych i trudno dostępnych w Ukrainie Ostatnio do Łucka trafiły autobusy marki Jelcz- trzy typu 120M/3, które po Toruniu kursowały z numerami bocznymi 508, 509 i 514 oraz dwa 120MM/2 (512 i 516). Oprócz części zamiennych przydatnych w codziennej eksploatacji, autobusy powiozły także pomoc rzeczową zakupioną na podstawie listy potrzeb przesłanej do Urzędu Miasta Torunia przez stronę ukraińską. Były to m.in. śpiwory, karimaty, odzież (czapki, skarpety, kurtki przeciwdeszczowe, koszulki termiczne), menażki, środki higieniczne, papier toaletowy, koce termiczne, żywność. Również inne miasta partnerskie aktywnie włączyły się w działania pomocowe i pozytywnie odpowiedziały na apel Torunia.

Getynga przekazała Gminie Miasta Toruń,  na podstawie umowy darowizny, środki z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie w łącznej wysokości 35.000 Euro, w tym  na potrzeby związane z pomocą partnerskiemu miastu Łuck w kwocie 20.000 Euro oraz z przeznaczeniem na pomoc dla Ukraińców, którzy goszczą już w naszym mieście w kwocie 15.000 Euro. Poza tym, przekazane zostały także środki w wysokości 2.500 Euro zbierane wśród getyńczyków przez Towarzystwo Polsko – Niemieckie z Getyngi. Kolejnym miastem, które zadeklarowało solidarność i finansową chęć wsparcia Ukraińców było Angers. W pomoc Ukraińcom zaangażowało się Stowarzyszenie Anjou – Polonaise działające w Angers przekazując kwotę 700 Euro.

Apel do przyjaciół w Europie

Apel o wsparcie działań pomocowych, poza wyżej wskazanymi działaniami, wystosowany został do Hameenlinny, Swindon, Leidy oraz Novegomesta. Nasi słoweńscy partnerzy odpowiedzieli, że Novemesto dostarcza pomoc materialną Ukrainie za pośrednictwem Czerwonego Krzyża Słowenii, Caritas Słowenii i innych organizacji pozarządowych. Lokalne organizacje pozarządowe opiekują się uchodźcami, którzy przybyli do Novegomesto poprzez  udzielanie niezbędnych informacji dotyczących pomocy materialnej, psychologicznej, językowej, a szkoły przyjęły już pierwszych uczniów z Ukrainy.