orlik

i

Autor: Wikipedia

Orliki w Toruniu będą płatne? Jest petycja protestacyjna!

2022-09-20 14:54

Orliki to boiska sportowe, których ilością od kilku lat chwali się Toruń. Są uczęszczane przez młodzież, która rozwija swoje pasje i spędza wolny czas. Ostatnio jednak pojawiły się informacje, że dostęp do orlików może zostać ograniczony.

Samorząd może, ale czy będzie pobierał opłaty za orliki? To jeszcze kwestia otwarta - komentuje magistrat. W sieci pojawiła się petycja, by dzieci miały dostęp bezpłatny do takich boisk. Czytamy w niej o tym, że koszt wynajęcia miejsca do sportu miałby sięgnąć nawet 90 złotych za godzinę. Decyzja nie została jeszcze podjęta, ale dyskusja nad takim pomysłem trwa.

Nie ma konkretnych stawek, które miałyby zostać wprowadzone. Jestem przekonana, że jeśli takowe zostaną wprowadzone to będą one symboliczne i będą dotyczyły wyłącznie 3 godzin funkcjonowania takich obiektów w tygodniu w godzinach od 17:00 do 20:00 – poinformowała Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Tak więc korzystanie z tego typu boisk pozostawałoby bezpłatne dla wszystkich chętnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 oraz w weekendy. Jeśli opłaty zostaną wprowadzone, to pokryją one koszty, które towarzyszą prowadzeniu i utrzymaniu orlików przez miasto.

Przypomnijmy, że od tego roku (mija 10 lat od wprowadzenia programu) samorządy będą mogły pobierać opłaty za korzystanie z takich miejsc.

Poniżej przytaczamy treść petycji protestacyjnej. Dodajmy, że na razie podpisały ją 194 osoby.

Szanowni państwo,

W naszym pięknym Toruniu, które chce się nazywać "Miastem Sportu" za chwilę będziemy mieli wprowadzone OPŁATY ZA KORZYSTANIE z boisk tzw. orlików. Ptaszki ćwierkają że będzie to 90zl (!) za godzinę rezerwacji boisk, które przecież zbudowane były za pieniądze z naszych podatków. Boisk, które miały służyć i w dużym stopniu służą poprawie kultury fizycznej najmłodszych. Polska już dziś jest jednym z najszybciej tyjących narodów. Co będzie jak dzieciaczkom zabierze się możliwość uczestnictwa w treningach? W Toruniu piłkę nożną trenuje cała armia dzieci, młodzieży, dorosłych. Nasz głos, GŁOS SPRZECIWU, powinien zostać usłyszany. Ten absurdalny pomysł zarabiania na dzieciach drobnych (w kontekście fortun które płyną między palcami w innych miejscach) powinien trafić do kosza zanim będzie za późno, a dzieciaki zamiast trafić na boisko, kolejny raz sięgną po ekrany, puszki, używki itp.

- pasjonat