Toruńskie dworce kolejowe

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Infrastruktura kolejowa

Toruńskie dworce PKP z ciepłem sieciowym od PGE Toruń

2024-05-07 16:32

W pierwszym kwartale tego roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zostało przyłączonych 8 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 1,4 MW. Wśród nich są również budynki toruńskich dworców PKP: Dworca Miasto i Dworca Wschodniego.

Przyłączanie do sieci ciepłowniczej

Każdego roku niemal wszystkie nowe budynki powstające w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej PGE Toruń są do niej przyłączane. Część z corocznych przyłączeń to budynki już istniejące (tzw. rynek wtórny), których właściciele korzystali dotychczas z innego źródła ciepła i zmienili ogrzewanie na ciepło sieciowe.

Tegoroczni nowi odbiorcy ciepła to zarówno właściciele budynków nowo powstałych, jak i z rynku wtórnego. W tym roku ciepło sieciowe po raz pierwszy popłynęło do wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, między innymi przy ulicach: Grudziądzkiej, Popiełuszki/Rybaki, Mickiewicza i Fałata oraz domów na osiedlu JAR, a także do obiektów handlowo - usługowych przy ulicy Olsztyńskiej.

Poprawa  efektywności energetycznej.

PGE Toruń zakończyła również prace związane z dostawą ciepła do budynku Dworca Miasto oraz częściowo do Dworca Wschodniego w Toruniu, którego remont nadal jest prowadzony.

Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to jedna z najskuteczniejszych metod zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz poprawy jakości powietrza w mieście. PGE Toruń wspierając decyzje klientów, którzy chcą zmienić swoje dotychczasowe ogrzewanie na ciepło sieciowe, udziela dofinansowania w ramach 2 programów wsparcia: Programu wsparcia likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia oraz Programu wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej.