Zwyczaje i tradycje sylwestrowe
Wiele świąt obrosło specyficznymi zwyczajami i tradycjami - tak samo było z sylwestrem. Wiążą się z nim pewne obrzędy i czynności, które mają wymiar wyobrażony i "magiczny". Dziś to oczywiście sympatyczna zabawa, dawniej jednak przykładano do nich dużą wagę. Ludzie byli bowiem przekonani, że specjalne czynności, gesty i słowa wpłyną na życie ich i ich bliskich. Koniec roku był czasem symbolicznym, starano się życzyć szczęścia i pomyślności w nowym roku. Istniało przekonanie, że wszystkie nieszczęścia i przykrości, których doznano w mijającym roku, powinny zostać w przeszłości. Przyszłość miała przynieść nowe szanse, możliwości, więcej szczęścia i zdrowia.
Wiele współczesnych, zabawnych tradycji sylwestrowych i noworocznych ma swoje korzenie w dawnych, ludowych czasach. Do naszych czasów przetrwało najwięcej tradycji wywodzących się z końca XVIII i XIX wieku.
Jaki sylwester, taki cały rok!
Do dziś przetrwał zwyczaj, właściwie przekonanie, że ostatni dzień w roku będzie miał decydujące znaczenie i wpływ na przebieg nowego roku. Z tego powodu należy 31 grudnia spędzić w najlepszej atmosferze przy dobrej zabawie. Oczywiście nie może zabraknąć wielu pyszności i czego jeszcze dusza zapragnie.
Pieniądze i sylwester
Dawniej uważano, że tego dnia najlepiej mieć w domu dużo pieniędzy i żadnych nie pożyczać, gdyż może to wpłynąć na nasz stan posiadania w nowym roku. Brak pieniędzy był symbolem biedy i niepowodzenia, od których każdy chciał się uchronić.
Sprzątanie w sylwestra
Kolejnym zwyczajem sylwestrowym jest powstrzymywanie się tego dnia od sprzątania. To nie żart! Zgodnie ze starym przekonaniem lepiej 31 grudnia nie sprzątać, gdyż razem z brudem można wymieść szczęście i powodzenie. W przeszłości ludzie sprzątali dzień przed sylwestrem lub dzień po.
Spal złe wspomnienia
Dawny przesąd mówi, że 31 grudnia można pozbyć się złych i nieprzyjemnych wspomnień. Należy wypisać je na kartce i spalić. To symboliczny akt, który do dziś budzi zainteresowanie badaczy kultury tradycyjnej.
Rybia łuska
Dobrze znanym przesądem jest noszenie w portfelu rybiej łuski. Ten atrybut ma zapewnić nam powodzenie i dostatek w nowym roku. Oczywiście najlepiej, gdy szczęśliwa łuska pochodzi z wigilijnego karpia.
Lista postanowień noworocznych
Kolejną tradycją noworoczną, która jest popularna na całym świecie, jest pisanie postanowień noworocznych. Zgodnie z powiedzeniem “z nowym rokiem pewnym krokiem”, jest to czas, w którym należy porzucić stare, niekoniecznie dobre zwyczaje i postanowić zmiany.
Polecany artykuł: