I to prawdopodobnie przed następnym lipcowym weekendem. Przynajmniej częściowo będzie udostępniona tężnia przy deptaku. Dzisiaj (8 lipca) próbnie popłynęła solanka po nowych wiązkach tarniny.
Mamy deklarację ze strony wykonawcy, że tężnia przy deptaku zostanie częściowo udostępniona spacerowiczom w ciągu kilku dni. Mam nadzieję, że tak się stanie. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia kompleksu tężniowego dla miasta, którego pomyślność oparta jest w dużej mierze o wpływy z turystyki
– mówił marszałek województwa Piotr Całbecki, który odwiedził Ciechocinek.
W tężniach pojawi się nowa tarnina do solanki, wymieniane są drewniane elementy. Gałęzie tarniny pozyskiwane są z Bieszczad i Ukrainy. Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków. Gruntowny remont przejdzie także budynek przepompowni solanki. Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany, pojawią się nowe alejki spacerowe, miejsca wypoczynkowe, oświetlenie oraz iluminacja samych obiektów.
Zakończenie prac zaplanowano na koniec tego roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych ze wsparciem unijnym.
Pierwsze dwie tężnie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859. To największy i jedyny tego typu kompleks w Europie.
Polecany artykuł: