Ranking Szanghajski bada przede wszystkim jakość badań naukowych, jakie prowadzone są w danym ośrodku. Mierzą to między innymi tak zwane indeksy cytowań, które wskazują na których naukowców najczęściej powoływano się w innych artykułach. Ponadto brana jest pod uwagę aktywność popularyzatorska naukowców i kilka innych czynników, które składają się na pozycję wśród tysiąca uczelni z całego świata.
W tegorocznym rankingu znalazło się 11 polskich uczelni, z czego tylko 4 to bezprzymiotnikowe uniwersytety. W piątej setce światowych uczelni uplasowały się Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. O wiele bliżej końca listy, w dziesiątej setce znajdujemy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i wreszcie Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Na podobnych pozycjach UMK plasował się również przed laty, ostatnio w 2019 roku. Reszta sklasyfikowanych w rankingu polskich ośrodków to uczelnie medyczne i techniczne.
Co ciekawe, najlepsze wyniki spośród naukowców UMK zanotowali przedstawiciele obszaru badań nad biologią człowieka. Ich dorobek zasłużył na miejsce wśród pięciuset najlepszych ośrodków badawczych na świecie. Serdeczne gratulacje!
Polecany artykuł: