upał

i

Autor: Canva

Ekstremalna pogoda

Upalne lato. Kiedy temperatury w Polsce będą najwyższe?

2024-07-10 14:59

W tym sezonie zwracają uwagę nagłe zmiany temperatury - duże skoki od zimna do upałów, a wszystko w błyskawicznym czasie. W tym roku lato ma być wyjątkowo gorące, upały mają pojawić się nagle. Sprawdziliśmy prognozy pogodowe dla najbliższych tygodni. Wiemy, kiedy będzie najgoręcej!

Kiedy w czasie wakacji są największe upały?

W Polsce największe upały i najgorętsze dni lata zazwyczaj przypadają na lipiec i początek sierpnia. To właśnie w tym okresie temperatury osiągają najwyższe wartości, często przekraczając 30 stopni C. W szczególności w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia można spodziewać się najgorętszych dni.

Najgorętsze miesiące w Polsce

Lipiec

  • Lipiec jest często najgorętszym miesiącem w Polsce. Średnie temperatury maksymalne wynoszą wtedy około 24-27 stopni C, ale w czasie fal upałów mogą przekraczać 30-35 stopni C.
  • W drugiej połowie lipca często obserwuje się najdłuższe okresy wysokich temperatur.

Sierpień

  • Początek sierpnia nadal jest bardzo ciepły, z temperaturami zbliżonymi do tych z lipca.
  • Najwyższe temperatury są zazwyczaj obserwowane w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, po czym pogoda stopniowo staje się bardziej umiarkowana.

Rekordowa temperatura w Polsce

Najwyższa zanotowana temperatura w Polsce wyniosła 40,2 C i została zmierzona w Prószkowie (koło Opola) w lipcu 1921 roku.

Sonda
Czy upały w Polsce mogą być zabójcze?