Kontrole składów węgla w całej Polsce
Urzędnicy dziś rano rozpoczęli pełne kontrole i badania składów węgla na terenie całego kraju. Do tej pory sprawdzonych zostało 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 składów węgla. Od dzisiaj badania te będą miały pełny wymiar. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że Inspektorzy Inspekcji Handlowej odwiedzą każdy skład węgla w Polsce. Do akcji zaangażowano dziesiątki pracowników urzędu, którzy są odpowiednio przygotowani.
O co będą pytać urzędnicy?
Inspektorzy będą pytać o ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku. Informacje te są niezbędne, aby można było poznać dokładny obraz rynku i planować dalsze działania. Akcja ma na celu m.in. niedopuszczenie do sytuacji, w której niektórzy przedsiębiorcy próbowaliby ustalać między sobą ceny węgla. Możliwe będą przeszukania i pełny wgląd w dokumenty firmy.
Co zostanie skontrolowane?
W ramach prowadzonych kontroli zbadana zostanie m.in. legalność prowadzonej działalności przez przedsiębiorców, w tym czy sprzedawcy spełniają wymóg posiadania konta na portalu cieplo.gov.pl i bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla. Dzięki informacjom znajdującym się na tej stronie klient może sprawdzić, gdzie kupić węgiel i w jakiej cenie. Brak spełnienia wymogów będzie skutkował zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej. Ta może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 zł. Natomiast w przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, KAS może nałożyć karę do 15 tys. zł.
Inspektorzy sprawdzą także, czy ceny towarów są prawidłowo uwidocznione przez sprzedawców. Sprawdzone zostaną też zaświadczenia o kraju pochodzenia towaru. Pozwoli to na wyeliminowanie nieprawidłowości na etapie zakupu węgla przez klientów. Ponadto w trakcie kontroli zebrane zostaną informacje dotyczące struktury rynku, m.in. wielkości podmiotów sprzedających węgiel, zatrudnienia, liczby posiadanych przez nich składów, a także poziomu cen. Zebrane w ramach kontroli dane posłużą m.in. do monitorowania, czy wśród sprzedawców nie dochodzi do zmów cenowych.
Stanowcze działania urzędników
Urząd zapowiada, że kontrole i działania urzędników będą stanowcze. Reagować będą na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost cen węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Każdy przedsiębiorca, który będzie brał udział w zmowie cenowej, zostanie potraktowany surowo. Ma to na celu zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku i ochronę klientów.
Kary
Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 milionów złotych na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za nielegalne praktyki.
Osoby, które mają informację na temat zmów cenowych, mogą zawiadomić UOKiK. Urząd prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Zapewniona jest pełna anonimowość i ochrona danych. Formularz dla sygnalistów znajduje się na stronie internetowej urzędu.
Polecany artykuł: