Zaprzysiężenie nowej głowy państwa
W drugiej turze wyborów prezydenckich Karol Nawrocki, popierany przez PiS, zdobył 50,89% głosów, pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który otrzymał 49,11%.
W sobotę opublikowano postanowienie, w którym zapisano, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10 w sali posiedzeń Sejmu w Warszawie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił tę decyzję bezpośrednio po tym, jak 1 lipca Sąd Najwyższy, w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, potwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca.
Protesty wyborcze nie zmieniły sytuacji
Prezes tej Izby, Krzysztof Wiak, w uzasadnieniu orzeczenia wskazał, że liczba zgłoszonych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, a żadne z wykrytych uchybień nie wpłynęły na ostateczny wynik wyborów.
W ubiegły czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przesłał do marszałka Sejmu list, w którym poinformował o „nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych” występujących podczas procedury rozpatrywania protestów wyborczych oraz potwierdzania ważności wyborów prezydenckich.
List ministra sprawiedliwości
W przesłanym liście Bodnar wymienił 12 punktów, podkreślając w nich „nieprawidłowości i wątpliwości prawne” pojawiające się w trakcie procesu uznawania ważności wyborów prezydenckich przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości zaznaczył, że rozumie, iż marszałek Sejmu, kierując się „zapewne zasadą domniemania ważności wyborów”, podjął decyzję o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego celem zaprzysiężenia prezydenta elekta Karola Nawrockiego. Mimo to, według ministra, „ze względu na wagę wyborów prezydenckich pan marszałek powinien być świadomy wszystkich nieprawidłowości (…) związanych z procedurą orzekania o ważności wyborów oraz sposobem, w jaki to zostało dokonane”.
Szymon Hołownia zabierze głos w sprawie pisma Bodnara
PAP zwróciła się do Biura Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu o komentarz. W odpowiedzi przekazano, że „Do treści listu pan marszałek odniesie się przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu”. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 22-25 lipca.