Szczepienia mundurowych

i

Autor: Komenda Miejska Policji w Toruniu Szczepienia mundurowych

W Toruniu pierwsza dawka dla mundurowych. Wkrótce mają ruszyć szczepienia populacyjne [SZCZEGÓŁY]

2021-03-31 20:15

Kilkuset funkcjonariuszy z Torunia otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Szczepienia dla służb z naszego miasta ruszyły w tym tygodniu. Pojawił się dodatkowy punkt. Ale wiosną czeka nas też przyspieszenie i zmiany w narodowym programie szczepień.

W tym tygodniu w Toruniu ruszyły szczepienia dla kolejnej grupy, czyli mundurowych. To policja, straż pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa, straż miejska, WOPR i inne służby. Tylko pierwszego dnia w Wojewódzkim Szpitalu na Bielanach zaszczepiono 300 osób. Koordynacją szczepień dla tej grupy zajęła się policja.

Przy okazji dodajmy, że w Toruniu pojawił się kolejny punkt. Znajduje się w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim (wcześniej tylko dla grupy zero). Do tej pory w naszym mieście pierwszą dawkę otrzymało 30 543 osób, drugą - 10 166 (dane z 31 marca). Wszystkie punkty przypominamy TU.

Za chwilę czekają nas zmiany w narodowym programie szczepień. Rząd ogłosił, że do końca drugiego kwartału powinno zaszczepić się 20 milionów Polaków, a do końca sierpnia wszyscy chętni. To oznacza, że trzeba przyspieszyć, zorganizować więcej punktów i osób wykonujących szczepienia.

Rządowa propozycja zakłada, by w każdym powiecie wybrać co najmniej jedną gminę/powiat, która utworzy taki dodatkowy „samorządowy” punkt szczepień działający na uproszczonych zasadach. Zadaniem samorządu byłoby znalezienie lekarza, ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala, który od strony medycznej będzie nadzorował proces szczepienia mieszkańców. Dodatkowo wójt, burmistrz czy prezydent powinien wyznaczyć koordynatora nowo utworzonego punktu szczepień, który będzie od strony organizacyjnej odpowiedzialny za funkcjonowanie tego punktu

- poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Poza przychodniami i szpitalami szczepionki będą podawane w punktach drive-thru, dużych zakładach pracy (zatrudniających co najmniej 500 osób), aptekach czy przez samodzielne pielęgniarki lub ratowników. Poszerzą się grupy osób kwalifikujących i podających szczepionki. To także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych. Nie we wszystkich przypadkach będzie konieczne badanie lekarskie. Podstawą kwalifikacji pacjenta do szczepienia może być prawidłowo wypełniony kwestionariusz.

Od 12 kwietnia będą mogły się rejestrować osoby z rocznika 1962 i tak przez dwa tygodnie codziennie osoby z kolejnych, aż do urodzonych w 1973 roku. W maju nastąpi prawdopodobnie przejście od szczepień rocznikowych do populacyjnych, czyli dla wszystkich chętnych.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!