Toruń

W toruńskim zoo zamieszkały kolejne zwierzęta. To urocze mary patagońskie

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to placówka o wyjątkowym charakterze. Łączy bowiem w sobie walory ogrodu zoologicznego i botanicznego. Ciekawe zasoby przyrodnicze, ponad 200-letnia historia oraz bliskość słynnej toruńskiej starówki sprawiają, że jest to miejsce godne polecenia każdemu.

Inny świat

Toruńskie zoo to idealne miejsce do wypoczynku, a przede wszystkim, do zdobywania wiedzy przyrodniczej. Obecnie kolekcja zwierząt liczy ponad 250 sztuk, reprezentujących około 100 gatunków. Do najciekawszych należą: takiny miszmi, tukan teczodzioby, ary oliwkowe, szpaki balijskie, wari czarnobiałe i lwiatki złotogłowe, a ostatnio także mary patagońskie, z których kierownictwo placówki jest bardzo dumne, gdyż niebawem urodzi się kolejny przedstawiciel tych niezwykle sympatycznych zwierząt.

Niezwykle sympatyczne stworzenia

Mara patagońska to duży gryzoń z rodziny marowatych o szarym grzbiecie i jasno ubarwionym brzuchu, przypominającym trochę zająca. Ma wydłużone tylne kończyny. Jest nieufna i płochliwa.

Zamieszkuje otwarte, trawiaste, suche tereny lub zarośla południowej Argentyny i Chile. Zwierzę porusza się skokami. Przejawia dzienną aktywność, kopie nory i żyje w niewielkich grupach. Jest to bardzo płochliwe zwierzę. Nie unika słońca nawet w najbardziej gorące dni. Osiąga do 70 cm długości ciała i ciężar 9 -16 kg. Żywi zielonymi częściami roślin, do ulubionych potraw zalicza przede wszystkim trawę.

Raz na całe życie

Mary patagońskie łączą się w pary na całe życie. Samiec nie toleruje w pobliżu swojej partnerki żadnych samców. Nie pozwala im się zbliżyć do swojej samicy na odległość bliższą niż 30 m.

Chronić zagrożone gatunki

Hodowla zwierząt, w tym najbardziej zagrożonych gatunków, jest podstawową funkcją współczesnych ogrodów zoologicznych, którą toruńska placówka stara się jak najlepiej realizować. Nowo pozyskiwane gatunki w większości objęte są Europejskimi Programami Hodowlanymi (EEP).

Edukacja przez zabawę

Stałe unowocześniane placówki i wzbogacanie jej o nowe i malo znane gatunki zwirząt i roślin pozwala jej z sukcesem realizować także funkcję edukacyjną w zakresie wiedzy przyrodniczej. Różnorodne działania w tym obszarze są doceniane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Dobrą formą nauki jest zabawa i dlatego na stałe wpisane w plan działania naszego ogrodu są organizowane kilka razy do roku festyny rodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wystawy prezentowane w Galerii Sztuki Przyrodniczej, znajdującej się w zabytkowym budynku „Generałówki”.