Nie zmieniły się za to godziny. Seniorom dedykowany jest czas między 10.00 a 12.00. Tylko oni mogą wtedy wejść do sklepu, apteki czy drogerii i zrobić zakupy. O czym warto pamiętać?
- godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku
- dotyczy to przede wszystkim sklepów spożywczych, drogerii, aptek, placówek pocztowych
- placówki te obsługują w tych godzinach wyłącznie seniorów, inne osoby nie będą wpuszczane do środka
Ale są wyjątki. W rozporządzeniu czytamy:
"Przepisu (...) nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia."
Popularne sieci sklepów spożywczych wydłużają godziny. Będą teraz otwarte od 6.00 do 23.00, nawet 23.30. W Toruniu dodatkowe wydłużenie godzin pracy, od 5.00 do 23.30, dotyczy sklepów przy ulicach Dziewulskiego 43 i 10, Łyskowskiego 24 i Bażyńskich 20, natomiast przy Fałata 21 od 6.00 do 23.30. Oczywiście seniorzy mogą załatwiać swoje sprawy i robić zakupy też w innych godzinach. Poprzednio taki przywilej wprowadzono wiosną, 1 kwietnia, początkowo przez cały tydzień. Powrót do takiego rozwiązania negatywnie ocenia między innymi Polska Izba Handlu:
"Wspieranie osób starszych w czasie pandemii jest bardzo ważne, ale praktyka z kwietnia br. pokazała, że godziny dla seniorów nie są trafionym pomysłem. Sklepy w tym czasie były i ponownie będą niemal puste, bo z doświadczenia wiemy, że osoby starsze i tak kupują w różnych godzinach. Placówki handlowe przyniosą mniejsze dochody do budżetu z tytułu podatków."
PIH powołuje się na dane, z których wynika, że w poprzednie "godziny dla seniorów" generowały spadek dochodów od 30 do nawet 40 procent (w zależności od rodzaju czy powierzchni sklepu) w porównaniu do godzin, kiedy zakupy mogli robić wszyscy.
Przypomnijmy, że wówczas były jeszcze inne ograniczenia, przede wszystkim określona liczba osób na metrze kwadratowym sklepu.