Sytuacja na Wiśle w Płocku, gdzie z lodem walczyły lodołamacze mogła niepokoić mieszkańców samego Płocka, ale i niżej położonych terenów, m.in. we Włocławku, gdzie Wisłę w poprzek przecina zapora wodna. Wiadomym było, że nadciągająca fala spiętrzy wodę w Wiśle i na zaporze zaczną się większe zrzuty. To oznaczało, że wyższa woda zacznie przepływać też przez Toruń i Bydgoszcz. W Toruniu stan ostrzegawczy to 585, a alarmowy 650 centymetrów. Na szczęście nie zostały przekroczone, choć woda była naprawdę wysoko.
W tym materiale publikujemy zdjęcia i film z oddalonego od Torunia o około 20 kilometrów Osieka nad Wisłą. Wyższy stan wody niepokoił mieszkańców, choć samemu Osiekowi nie groził. Przepływająca przez tę miejscowość wysoka woda mogła jednak spiętrzyć się i przełożyć na poziom Wisły w Toruniu, gdzie po przekroczeniu stanu alarmowego mogła zagrażać najniżej położonym terenom, m.in. na Rudaku czy przy ulicy Przybyszewskiego. Tak się jednak na szczęście nie stało, choć słupki pomiarowe na Bulwarze Filadelfijskim pokazywały już wartości zbliżające się do 5,5 metra.
Poziom wody na Wiśle na wysokości Torunia obniża się. W piątek, 5 marca do naszego miasta dotarł szczyt fali wezbraniowej. Obecnie wodowskaz w Toruniu wskazuje nieco ponad 500 centymetrów. Pomimo poprawy sytuacji, miasto w dalszym ciągu apeluje do osób przebywających na terenach wzdłuż rzeki Wisły o zachowanie szczególnej ostrożności.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]