Wykrywanie zapalenia płuc
Na zjeździe Acoustical Society of America w Nashville ogłoszono, że odkryto nową metodę wykrywania początkowych stadiów zapalenia płuc. Stworzono bowiem nowy algorytm uczenia maszynowego, który potrafi analizować dźwięki i odgłosy ludzkiego kaszlu.
Tradycyjne metody
W medycynie nie ma nic gorszego niż przywiązanie do "tradycyjnych" metod badawczych i brak rozwoju. Naukowcy, którzy zebrali się w amerykańskim Nashville, udowodnili, że możliwy jest postęp w leczeniu chorób układu oddechowego. Przed powstaniem nowych metod leczenia, lekarze opierali się głównie na osłuchiwaniu oraz opukiwaniu płuc pacjenta. Płyn w opłucnej, zwężone oskrzela czy zajęcie miąższu płucnego dają charakterystyczne efekty akustyczne. Jak się okazuje, ocena dźwięków wydawanych przez układ oddechowy może być pomocna w diagnostyce również obecnie.
Zapalenie płuc
Zapalenie płuc to wyjątkowo groźna choroba płuc oraz przyczyna śmierci tysięcy ludzi na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych umiera rocznie na tą przypadłość ok. miliona ludzi. Niezwykle łatwo zapadają na tą chorobę dzieci, osoby starsze oraz pacjenci, którzy zarażają się w szpitalach. Wykrycie zapalenia płuc na wczesnym etapie daje wielką szansę na całkowite wyleczenie. W diagnostyce stosowane są między innymi badania krwi oraz badania obrazowe klatki piersiowej, pozwalające wykryć charakterystyczne zmiany w rodzaju zacienień.
Zgony przez zapalenie płuc
W całej Unii Europejskiej stan zapalny w płucach (czyli zapalenie płuc) każdego roku zabija około 120 tys. osób, w Polsce to blisko 12 tys. zgonów rocznie.
Polecany artykuł: