38. rocznica tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Złożyli kwiaty pod pomnikiem

19 października 2022 roku mija dokładnie 38 lat od tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, zamordowanego bestialsko przez Służbę Bezpieczeństwa. W dzień rocznicy jego śmierci składano kwiaty pod pomnikiem duchownego.

Ks. Jerzy Popiełuszko
Autor: Wikipedia/ Creative Commons Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)

W Toruniu kwiaty pod pomnikiem tragicznie zmarłego ks. Popiełuszki złożył po 9.00 rano prezydent miasta Michał Zaleski. Towarzyszyła mu delegacja z Urzędu Miasta. Hołd zamordowanemu oddała też 18 października delegacja z Urzędu Marszałkowskiego z Piotrem Całbeckim. Kwiaty złożono pod krzyżem-pomnikiem w Górsku (pow. toruński). Kapelan Solidarności jest do dziś symbolem walki z opresyjnym reżimem o wolność i prawa człowieka.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko wraz ze swym kierowcą wracali z Bydgoszczy do Warszawy. W czasie jazdy, na drodze do Torunia, nieopodal Górska auto księdza zostało zatrzymane przez funkcjonariuszy SB z Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Esbecy przebrani byli w mundury drogówki Milicji. Ksiądz został pobity i wrzucony do bagażnika esbeckiego samochodu. W czasie jazdy kierowca duchownego zdołał uciec. Popiełuszkę wieźli dalej, co jakiś czas bijąc go, gdyż ten chciał się wydostać z auta. SB zawiozło księdza do Włocławka, gdzie z tamy na Wiśle został wrzucony do rzeki. 30 października 1984 roku jego zwłoki zostały wyłowione z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Późniejsza sekcja wykazała ślady torturowania. Do dziś nie wiadomo kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza ani na jakim szczeblu zapadła decyzja. Wiadomo tylko, że morderstwa dokonali trzej pracownicy MSW.