Czy można pić alkohol w Wielkanoc?
W okresie Wielkiego Postu katolików obowiązuje powstrzymywanie się od hucznych zabaw i imprez – w przeciwieństwie do osób, które nie przestrzegają tych zasad. Sytuacja komplikuje się jednak w czasie Wielkanocy. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie: czy można spotkać się ze znajomymi i napić się alkoholu? Albo jak grzecznie odmówić wujkowi z charakterystycznym wąsem, który chętnie częstuje czymś mocniejszym? W sieci, zwłaszcza na forach i w mediach społecznościowych, pojawia się mnóstwo wątpliwości i pytań dotyczących alkoholu w kontekście świąt.
W Wielkanoc można się napić!
Dla lubiących zakrapiane świętowanie mamy dobrą wiadomość. Nie ma żadnych kościelnych przepisów, które zabraniają spożywania alkoholu w Wielkanoc. Nawet księża znani z wielkiej dowolności w głoszeniu słowa bożego nie zakazują alkoholu w kazaniach. Nawet w tych okolicznościowych. Polska, rubaszna biesiada bez "kropelki"? To nie przejdzie wśród tradycyjnych społeczności, których właściwości "higroskopijne" są znane i traktowane z przymrużeniem oka.
Zachowajmy umiar!
Tu warto przywołać słowa Paracelsus, nowożytnego lekarza i myśliciela z XVI wieku: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę". Zatem zgodnie ze starożytnym greckim "złotym środkiem" należy zachować umiar w spożyciu alkoholu, bo nadużywanie bywa zgubne. Należy zachować więc rozsądek i dobre maniery przy przysłowiowej wódeczce.
Jak jest zatem z tym alkoholem w Wielkanoc? Wszyscy - wierzący, czy nie mogą pić. Zalecamy jednak zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku.