Starówka

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Organizacja ruchu

Czy zachodnia część toruńskiej Starówki będzie zamknięta dla ruchu. Trwają spory wokół tej kwestii

2023-10-30 13:13

Według tego, co mówią mieszkańcy Starówki, zakaz obowiązujący podczas letnich wakacji całkowicie się sprawdził i dlatego teraz domagają się u władz miasta, by obowiązywał przez cały rok.

Dla mieszkańców i turystów

Wśród mieszkańców od lat obowiązuje pogląd, ze zamknięcie tej części miasta przysłuży sie nie tylko im, ale także pozytywnie wpłynie na turystykę w Toruniu. Dla gości i turystów Starówka stanie się przyjazną przestrzenią do spacerów, a nie miejscem stratowanym, degradowanym i śmierdzącym spalinami jak dziś.- mówią mieszkańcy Starówki.

Dlatego też o zmianę w organizacji ruchu w zakorkowanym centrum Torunia zaapelowała pod koniec maja Rada Okręgu nr 12 Staromiejskie. - Ulica Kopernika, która powinna być przyjaznym dla pieszych woonerfem z uspokojonym ruchem, zielenią i miejscem opowieści o życiu oraz odkryciach jej patrona – stała się zakorkowaną, nieprzyjemną i niebezpieczną arterią, z której wyjazd trwa często kilkadziesiąt minut - argumentowali społecznicy . - Wpływają na to: regularnie blokowany wylot ulicy na plac Rapackiego przez nieprawidłowo parkujące samochody, brak odpowiedniej przepustowości ulicy (duża liczba pojazdów posiada tylko jedną możliwość wyjazdu z tej części Zespołu Staromiejskiego), brak udrożnienia ulicy Kopernika do przejazdu służb ratunkowych (stojące parklety i tworzące się korki uniemożliwią przejazd służbom), nadmierny hałas i podwyższony poziom spalin podczas tworzących się zatorów oraz przemieszczający się turyści próbujący podziwiać zabytki.

Zamknięcie ulic

W odpowiedzi na apele mieszkańców i Rady nr 12 miasto zdecydowały się zamknąć ruch kołowy na wspomnianym terenie. Wjazd do tej części Starówki mieli tylko mieszkańcy, dostawcy, osoby niepełnosprawne oraz turyści z rezerwacjami w hotelach i apartamentach.

Teraz Rada Okręgu nr 12 Staromiejskie chce by ponownie wprowadzić zakaz we wszystkie weekendy roku.