Długi

i

Autor: Freepik W tym roku przedawniają się niektóre długi!

Problemy dłużników

Długi, które przedawniają się w 2023 roku. Po tym czasie nie musisz ich spłacać!

2023-04-19 8:56

Spłata długów to główny problem ludzi, którzy są zadłużeni lub mają inne zobowiązania finansowe. Zadłużona jest też większość ludzi, którzy chcą kupić mieszkanie. Można nie spłacać długu, tylko wtedy gdy zaistnieją odpowiednie przesłanki. Co istotne - przedawnionego długu nie trzeba spłacać. Sprawdźcie, jakie długi przedawniają się w 2023 roku!

Sprawdź, czy dług nie jest przedawniony

Długi trzeba spłacać, to jest oczywiste. Jednak nie te, które uległy przedawnieniu. Ma to zastosowanie, gdy wierzyciel przez określony czas od powstania długu nie podjął żadnych działań, które mają doprowadzić do odzyskania pieniędzy. Informacje o zadłużeniu możemy dowolnie sprawdzać w Biurze Informacji Kredytowej. W tej bazie danych na pewno zobaczycie, czy dany dług uległ przedawnieniu, a co za tym idzie - nie musi być spłacany. Jeśli długi, które się przedawniły, nadal są w bazie, to należy to zgłosić, wtedy zostaną usunięte.

Po jakim czasie długi się przedawniają?

W minionych latach musiało minąć 10 lat, aby dany dług uległ przedawnieniu. Od maja 2018 roku dług przedawnia się po 4 latach. Obecnie dłużnik może liczyć na przedawnienie zobowiązania po 6 latach. Warto pamiętać, że najwięcej długów przedawnia się po 3 latach.