Dodatkowa praca na pół etatu. Jak znaleźć ją w Toruniu?

i

Autor: materiały promocyjne

Dodatkowa praca na pół etatu. Jak znaleźć ją w Toruniu?

2023-01-10 8:34

Najbardziej pożądane oferty pracy w Toruniu gwarantują stabilizację, pełen etat, umowę o pracę i pakiet świadczeń pracowniczych. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na pracę przez 8 godzin dziennie. W zależności od potrzeb życiowych niektórzy kandydaci poszukują pracy dodatkowej na pół etatu. Jak ją znaleźć w Toruniu?

Praca na pół etatu w Toruniu - ile to godzin?

Podstawowy pełny etat obejmuje pracę przez 40 godzin w tygodniu i 8 godzin dziennie w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Jednak są takie branże, w których zapotrzebowanie na pracownika nie obejmuje aż 8 godzin dziennie, lub wręcz przeciwnie jest znacznie wyższe i wymaga zatrudnienia dodatkowych osób, które przejmą obowiązki po godzinach pracy innych zatrudnionych. Dlatego też na rynku dostępne są oferty pracy dotyczące zatrudnienia np. na:

 • ¼ etatu - 10 godzin w tygodniu
 • ½ etatu - 20 godzin w tygodniu
 • ¾ etatu - 30 godzin w tygodniu.

Praca na pół etatu może więc standardowo oznaczać 4 godziny dziennie lub też występować w innych konfiguracjach.

Dla kogo praca na pół etatu w Toruniu?

Praca na pół etatu to rozwiązanie dla osób, które potrzebują zarabiać więcej. Na pół etatu mogą sobie pozwolić pracownicy etatowi, którzy np. zbierają pieniądze na jakiś cel, chcą kupić mieszkanie, dokładają na wkład własny, czy zakup samochodu. To także doskonałe rozwiązanie dla mam, które wychowują dziecko, z którym muszą być z domu przez większość czasu. Jednak wychowanie dziecka wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego podjęcie zatrudnienia bywa konieczne - wówczas z pomocą przychodzi możliwość pracy na niepełny etat.

Na pół etatu pracuje również wielu studentów, ponieważ tylko w ten sposób mogą łączyć pracę z zajęciami na uczelni. Często także emeryci decydują się na taką formę zatrudnienia, ponieważ szukają zajęcia wyłącznie na część dnia, a resztę chcą poświęcić na swoje sprawy. Jednak jest to także korzyść dla pracodawców, którzy chcą wypełnić luki w kalendarzu pracy, lub zapewnić elastyczność obsługi klientów. To także sposób na zredukowanie kosztów zatrudnienia, jeśli nie potrzebują pracownika na pełen etat.

Praca na pół etatu w Toruniu - w jakich branżach?

Tak naprawdę pracę na pół etatu w Toruniu można otrzymać niemal w każdej branży. Czasem pracodawcy chcą zatrudnić doświadczonych specjalistów, którzy przekażą wiedzę pracownikom pełnoetatowym, która zaowocuje w ich codziennej pracy. Jednak zdecydowanie częściej praca na pół etatu kojarzona jest z handlem i gastronomią. Na pół etatu często poszukiwani są kandydaci do prac wymagających zaangażowania od rana do wieczora, np. w sklepach wielkopowierzchniowych, restauracjach, kinach, czy hotelach. Pół etatu to powszechna forma pracy także w ochronie zdrowia, oświacie, w branży usług kosmetycznych i fryzjerskich, czy w telefonicznej obsłudze klienta,

Przykładowe stanowiska pracy na pół etatu

Do zawodów, które najczęściej przewijają się wśród ofert pracy na pół etatu, należą:

 • Kasjer/sprzedawca - praca polega na obsłudze kasy fiskalnej, informowaniu klientów i podawaniu produktów.
 • Kelner - osoba na tym stanowisku przyjmuje zamówienia w restauracji i dostarcza je do stolików klientów. Po zrealizowanym zamówieniu zbiera brudne naczynia.
 • Kucharz - ustala menu i przygotowuje potrawy dla klientów restauracji.
 • Pomocnik kucharza - zajmuje się przygotowywaniem produktów do potraw, np. myje warzywa i owoce, kroi je, podaje kucharzowi niezbędne przybory.
 • Pracownik call center - obsługuje linie połączeń przychodzących i wychodzących. Do jego obowiązków może należeć, np. udzielanie pomocy technicznej klientom lub sprzedaż.
 • Sprzątaczka/sprzątacz - osoba na tym stanowisku często pracuje na część etatu, np. tylko przez kilka godzin rano lub kilka wieczorem przygotowując pomieszczenia do codziennej pracy, np. myjąc biurka i układając naczynia w zmywarce.
 • Kierowca - praca może dotyczyć przewozu osób, jak i dostarczania zamówień.
 • Pracownik obsługi recepcji - zatrudnienie kogoś na pół etatu umożliwia utrzymanie ciągłości obsługi klientów. Osoba na recepcji przyjmuje gości, odbiera telefony i prowadzi kalendarz wizyt.

Wymagania do pracy na pół etatu

Podstawowym wymogiem w pracy na pół etatu jest dostępność w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach. Oczywiście można się z przełożonym porozumieć w tym zakresie i ustalić grafik, który będzie odpowiadał na potrzeby obu stron. Jednak należy się ścisłe tego grafiku trzymać, ponieważ pracownik na pół etatu, często zastępuje innego pracownika na zmianie. Brak punktualność może się wiązać z chwilowym zamknięciem działalności i w konsekwencji stratami dla firmy. W przypadku pracy w branży gastronomicznej pracownik zwykle jest proszony również o posiadanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Niektóre oferty pracy są skierowane wyłącznie do uczniów i studentów, inne do emerytów.

Gdzie szukać pracy na pół etatu w Toruniu?

Pracy na pół etatu najlepiej szukać w serwisach z ofertami pracy. Takie portale zwykle umożliwiają przeszukiwanie propozycji zatrudnienia w oparciu o pewne kryteria, a jednym z nich jest właśnie forma etatu. Praca w Toruniu to także temat przewodni niektórych grup w mediach społecznościowych. Zawsze można również bezpośrednio zwrócić się do pracodawcy z zapytaniem o możliwość pracy na część etatu. Warto szczególnie pytać w restauracjach, hotelach, czy osób obsługujących stoiska handlowe. Ważne, by mieć w zanadrzu przygotowane pod kątem danego stanowiska pracy CV i jeśli pracodawca tego oczekuje również list motywacyjny.