Rządowy Program Odbudowy Zabytków z założenia jest programem gwarantującym wsparcie dla samorządów, które dzięki dodatkowym środkom mogą przywrócić dawny blask zabytkom. W ramach II edycji programu na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld zł.
Lista obiektów
Na liście dotyczącej kościoła św. Jakuba, będącego najcenniejszym zabytkiem sakralnym toruńskiego Nowego Miasta, znalazły się: konserwacja i restauracja kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej. Dotacja rządowa wyniesie 3 430 000 zł. Kościół wzniesiono w latach 1309-1368
Planowane prace renowacyjne
Planowane przedsięwzięcie obejmuje prace konserwatorsko-restauratorskie kruchty północnej (tzw. białej) oraz wnętrza z wyposażeniem kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej. Pracom poddane zostaną partie wnętrza ważne dla kościoła jako miejsca sprawowania liturgii, koncertów i obiegu turystycznego.
Zarówno Kruchta Północna jak i Kaplica Ogrójcowa są elementami widocznymi od razu po wejściu na teren obiektu. Stopień ich zniszczenia wymaga niezwłocznego podjęcia prac by zahamować dalszą destrukcję zabytku.
W Kruchcie północnej zaplanowano usunięcie tynków renowacyjnych z cokołów i głuchych partii tynków, oczyszczenie i uzupełnienie tynków, konserwacja i odsolenie tynków cokołów, oczyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne elementów metalowych - impregnacja nadproży drewnianych, podklejenie odspojonych partii tynków oryginalnych, na koniec konserwacja i rekonstrukcja warstw malarskich.
Kaplica Różańcowa: - konserwacja boazerii (z wyłączeniem obrazu na płótnie) wraz z ornamentami i zwieńczeniami - konserwacja marmoryzacji i intarsji obrazów olejnych na desce z przedpiersi boazerii, konfesjonału z obrazem nad nim, ścian za boazeriami i ołtarzem, obrazu „Narodziny Dzieciątka” ze ściany zachodniej kaplicy, ołtarza (bez figury gotyckiej Madonny) z marmoryzacją złoceń oraz obrazów i srebrnych wot.
Prace w Kaplicy Ogrójcowej powstałej w latach 1507–1508 obejmować będą m.in.: - wykonanie dokumentacji fotograficznej i badań odkrywkowych sondujących - podklejenie odspojonych tynków - konserwacja sklepienia ceglanego - odsłonięcie polichromii, oryginalnych tynków i pobiał - oczyszczenie polichromii i ich konsolidacja - uzupełnienie ubytków w tynkach i pobiałach - wykonanie retuszu konserwatorskiego odsłoniętych polichromii - rekonstrukcja ceramicznej posadzki - konserwacja drzwi drewnianych i naprawa osadzenia ich w otworze drzwiowym.
Polecany artykuł: