Panele

i

Autor: Pixabay Panele podłogowe

Mieszkanie

Jak skutecznie myć panele podłogowe? To prosty i tani sposób, który nigdy nie zawodzi!

2025-01-02 15:31

Utrzymanie paneli podłogowych w doskonałym stanie może przysporzyć wielu kłopotów, szczególnie dla osób nieobeznanych. Łatwo pojawiają się na nich smugi, zarysowania oraz inne "pamiątki". Pokazujemy sposoby, jak skutecznie umyć panele, by zachwycały czystością i robiły wrażenie na gościach.

Mycie paneli podłogowych

Sprzątanie to czynność niemal codzienna. Tak samo jest z myciem podłóg zrobionych z drewnianych paneli podłogowych. Jednak czasami efekty naszej pracy są kiepskie i budzą irytacje. Często po myciu podłóg można dostrzec - mniej lub bardziej wyraźne smugi i delikatne odbarwienia, lub osad i kamień, które były w wodzie. Brak dobrych metod na sprzątanie spowoduje, że stracimy jeszcze więcej czasu, a i tak nie wiadomo, czy efekty nie będą podobne. Dlatego mycie paneli wymaga nie tylko środków czyszczących, ale też odpowiedniej pielęgnacji.

Czego nie lubią panele podłogowe?

Panele podłogowe są "kapryśne" i łatwo zostawić na nich masę smug i osadów po klasycznym myciu. Panele bowiem nie lubią zbyt dużej ilości wody oraz środków czyszczących o dużym stężeniu substancji żrących (chlor). Warto też pamiętać, aby przed sprzątaniem odkurzyć dokładnie całą podłogę. Zalega na niej wiele pyłów, drobin, resztek jedzenia, ziaren piasku oraz inne zanieczyszczenia. Robi się to, aby uniknąć porysowania w trakcie mycia podłogi. Nic bardziej nie pozostawia na panelach rys niż pozostawiony piasek.

Jaki jest najlepszy sposób na smugi?

Sposób na pokonanie smug jest dość prosty. Zaleca się na ogół do pięciu litrów wody dodać trzy łyżki stołowe octu. Tej miksturze można też nadać ładnych zapach - wystarczy wlać kilka kropel olejku eterycznego (cytrusy i lawenda najlepsze). Po skompletowaniu wszystkich składników należy całość wymieszać i zacząć myć podłogi. Ostatnio odkryto ulepszenie tej formuły. Mianowicie, zamiast zwykłego octu można dodać ocet ryżowy! Tak! Ocet ryżowy jest delikatniejszy, a połysk jest jeszcze lepszy i trwalszy. Taki ocet kosztuje niewiele więcej od klasycznego, jednak sprawdza się znacznie lepiej. Polecamy zatem ocet ryżowy.

Podstawowe błędy przy myciu paneli podłogowych

Najważniejsze, aby przy myciu paneli nigdy nie używać ciepłej wody. Woda o wyższej temperaturze sprawia, że pozostają zacieki oraz kamień. Ciepła woda szybciej paruje, a na podłodze zostają liczne osady, które składają się na zacieki. Najlepiej nie dodawać też zbyt dużo środków czyszczących do wiaderka, gdyż mogą wpływać na powstawanie smug oraz uszkodzeń mechanicznych paneli. Ponadto ciężko spłukać wodę, w której jest sporo środków czyszczących. Najważniejsze na koniec - przy myciu paneli podłogowych trzeba częściej zmieniać wodę. 

Filip Rudanacja z Radia ESKA rozmawia ze znaną pisarką o związkach, przyjaźni damsko-męskiej i seksie.

Posłuchaj nowego podcastu Gabrieli Gargaś!

Listen on Spreaker.