Mieszkańcy regionu

Jedna z najmniejszych wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Tu znajdziecie spokój i błogą ciszę [GALERIA]

2024-11-19 15:34

Województwo kujawsko-pomorskie słynie z pięknych widoków i krajobrazów polskiej wsi. Północna część regionu, czyli Ziemia Chełmińska, jest jedną z najbardziej zurbanizowanych w Polsce obok Śląska. Wyjątek stanowi obszar południowo-wschodni, dawny zabór rosyjski, który jest słabiej rozwinięty. Zainteresowała nas jedna z najmniejszych wsi w naszym województwie. Szczegóły w tekście.

Jedna z najmniejszych wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Dawniej była folwarkiem

Wybczyk to niewielka wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łubianka. Leży w malowniczej okolicy, charakteryzującej się typowym dla regionu krajobrazem rolniczym. Jest to spokojna miejscowość, z dala od zgiełku miejskiego, jednak w bliskiej odległości od większych miast, takich jak Toruń. Gmina Łubianka, do której należy Wybczyk, jest częścią Powiatu Toruńskiego i oferuje mieszkańcom dostęp do podstawowych usług oraz instytucji administracyjnych. Dawniej Wybczyk (Klein Wibsch) był częścią wsi Wybcz, jednak został wydzielony jako osobna jednostka administracyjna. Z czasem stał się niewielką wsią.

W przeszłości

Choć o samej wsi Wybczyk nie ma wielu szczegółowych informacji historycznych, tereny dzisiejszej gminy Łubianka mają bogatą przeszłość. Okolice te były zamieszkane od wieków, a w czasach historycznych rozwijały się tu głównie osady rolnicze. Bliskość Torunia oznacza, że w różnych okresach historii mieszkańcy tych terenów mogli mieć wpływ na handel i rozwój gospodarczy regionu.

Folwark o nazwie Wybczyk pojawił się w 1806 roku, jednak samodzielną wsią stał się dopiero w 1896 roku, po oddzieleniu od Wybcza (tam znajdował się piękny pałac, który częściowo zachował się do dziś). Dwa lata później Edwin Parpart, ówczesny właściciel, wzniósł dwór oraz budynki gospodarcze, które przetrwały do dziś.

W 1885 roku we wsi znajdowało się 5 domów, w których mieszkało 88 osób. Na terenie folwarku wybudowano dwór dla zarządców oraz budynki gospodarcze, a także założono mały park. Do wybuchu II wojny światowej majątek pozostawał w rękach rodziny von Parpart, właścicieli sąsiedniego Wybcza. W 1930 roku liczba mieszkańców wynosiła 91, a dzierżawcą 280-hektarowego majątku był Bexten Meyer. 

W 1937 roku majątek został podzielony, a Horst Parpart zachował jedynie Wybcz. Po II wojnie światowej majątek wrócił do rodziny Przywieczerskich. Po wojnie majątek został przejęty i podzielony przez Skarb Państwa Polskiego (PRL).

W Wybczyku znajduje się również dawny dworzec kolejowy zbudowany w 1912 roku. Dworzec leży przy linii kolejowej 246 Toruń Wschodni – Chełmno (rozebranej na odcinku Olek – Chełmno).

To jedna z najmniejszych wsi w województwie kujawsko-pomorskim

Listen on Spreaker.