Rak piersi

i

Autor: Freepik Komórki raka piersi mają "elektryczny język"

Komórki raka piersi mają „elektryczny język”. Niezwykłe odkrycie naukowców zadziwia!

2022-11-14 12:42

Nowe badania ujawniły, że komórki raka piersi potrafią się między sobą komunikować za pomocą pola elektrycznego. Ma to faktyczny wpływ na wzrost guza i jego dalsze przeżuty. Odkrycie na pewno wpłynie na rozwój nowych terapii oraz metod leczenia raka piersi.

Elektryczny język raka

Naukowcy z Collage London w Wielkiej Brytanii udowodnili, iż komórki raka piersi potrafią posługiwać się swoistym „elektrycznym językiem”. Badania wykazały, że zdrowe komórki po zmianie w nowotworowe, zmieniają także swoją naturę elektryczną. W tej sytuacji dochodzi do silnego naładowania elektrycznego w błonie komórkowej, która otacza komórkę. Elektryczny język chorych komórek będzie dalej badany. Zwiększy to szanse na wyleczenie raka piersi.

Brytyjscy naukowcy udowodnili również, że zmianie ulega nie tylko napięcie elektryczne w błonie chorej komórki, ale także poważne fluktuacje podobne do tych, które obserwuje się w komórkach nerwowych. Badacze są niemal pewni, że komórki rakowe porozumiewają się ze sobą za pomocą napięcia elektrycznego.

Rak szybko reaguje

Badani pokazały, że komórki rakowe potrafią reagować na zmiany zachodzące w środowisku danego organizmu. Zmiany chorobowe powodują, iż dana komórka szybciej wzrasta i się rozprzestrzenia. W tej sytuacji dochodzi również do „wyłączenia” niektórych genów, które kontrolują podziały komórkowe. Wtedy następuje nagły wzrost chorych komórek.

Współpraca naukowców

Tylko współpraca i wspólne zaangażowanie wielu naukowców pozwoliło na dokonanie postępu w wiedzy o raku piersi. Ciekawe efekty badań zostały osiągnięte dzięki współdziałaniu biologów oraz inżynierów. Otwiera to drogę do dalszych prac i wzmacnia nadzieję na pokonanie raka piersi.

Wojna komunikacyjna z rakiem

Naukowcy zauważyli, że wzmożona aktywność elektryczna komórek rakowych, wpływa na rozwój choroby. Jednak zakłócenie tej komunikacji może osłabić i spowolnić rozrost raka. Dzięki temu będzie można wzmacniać zdrowe komórki i opracowywać na bieżąco strategię leczenia. Niektórzy naukowcy wskazują, że komórki rakowe formują struktury podobne do struktur mózgowych. To może umożliwiać chorym komórką skoordynowane działanie – niczym jednego organizmu lub maszyny.