Rowerowa rywalizacja

i

Autor: M.Witt-Ratowska

Koniec wakacji to nie koniec sezonu rowerowego. Toruń dołącza do walki o Puchar Rowerowej Stolicy Polski [AUDIO]

2020-08-31 21:22

I to po raz drugi. W ubiegłym roku nasze miasto stanęło do rywalizacji i zajęło 11. miejsce. To i tak nieźle, ale może tym razem będzie większa mobilizacja i motywacja. Rowerzyści mają też lepszą wiedzę, na czym konkurs polega. Poza walką o punkty, puchar i nagrody, głównym celem jest promowanie jazdy na rowerze jako aktywnej i atrakcyjnej formy wypoczynku, turystyki oraz alternatywnego środka transportu.

Zwłaszcza, że podczas pandemii koronawirusa podobno rowery stały się jeszcze bardziej popularnym środkiem transportu, bo bezpieczniejsze niż komunikacja miejska (nie ma problemu z dystansem społecznym czy ryzykiem zakażenia) i nie trzeba mieć maseczki. Do dwóch kółek wrócili też ci, którzy przez ostatnie lata wybierali dalsze wojaże, a teraz poznawali bliższe okolice. To się pewnie przyda w sportowej rywalizacji o Puchar rowerowej Stolicy Polski. Start już 1 września.

Toruń znalazł się wśród 41 miast, które będą kręcić kilometry i zbierać punkty. Wcale nie trzeba wyjeżdżać w długie trasy, wystarczy pojeździć po ścieżkach rowerowych swojego miasta lub po prostu do pracy i szkoły.Organizatorem akcji jest Bydgoszcz. Na czym polega rywalizacja i co należy zrobić, by do niej dołączyć?

Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości (TUTAJ i TUTAJ). Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”.

Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe - czytamy na rowerowastolicapolski.pl

Udział w zabawie jest bezpłatny. Można również uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, na przykład pomiędzy szkołami, firmami czy stowarzyszeniami. Chętnych nie brakuje wśród młodszych, nawet tych jeszcze bez karty rowerowej.

W rowerowej rywalizacji mogą brać udział szkoły i uczniowie:

Pierwszą edycję (w ubiegłym roku) wygrała Nowa Sól. Akcja potrwa do końca września. Z naszego regionu przyłączyły się także Grudziądz i Włocławek.

W Toruniu trwa policyjna akcja "Bezpieczna zebra"

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?