Kujawsko-Pomorski sejmik murem za Ukrainą. Jak Województwo chce pomóc?

i

Autor: Michał Kaproń

Kujawsko-Pomorski sejmik murem za Ukrainą. Jak Województwo chce pomóc?

2022-02-28 18:15

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął oficjalne stanowisko potępiające rosyjską agresję na naszych wschodnich sąsiadów. Na wsparcie zaatakowanej przez Putina Ukrainy mają zostać uruchomione środki z rezerwy budżetowej województwa.

Pełne emocji wystąpienia, zaduma przy akompaniamencie ukraińskiego hymnu, a przede wszystkim – deklaracje realnej pomocy. W poniedziałek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na którym radni jednogłośnie przyjęli stanowisko potępiające agresora i zapowiadające wsparcie dla Ukrainy.

Jako samorząd województwa dysponujemy bardzo dużą bazą noclegową, szpitalami. Już w tej chwili przygotowane jest chociażby sanatorium w Ciechocinku, żeby zorganizować tam pomoc matkom z dziećmi – nie tylko, by zapewnić noclegi, ale również edukację, szkołę. Poza tym prowadzimy konsultacje z Regionalną Izbą Obrachunkową, aby uruchomić rezerwy budżetu województwa, które będą zasilały wszelkie potrzeby w tym zakresie – zapowiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na materialnej pomocy nie koniec. Marszałek Całbecki zapowiada również twardą inicjatywę polityczną wspierającą władze Ukrainy:

Jako członek Komitetu Regionów, wspólnie z innymi marszałkami podjąłem inicjatywę aby wesprzeć oczekiwania Ukrainy co do natychmiastowego włączenia jej do Unii Europejskiej. Wiemy, że te procedury w normalnych warunkach trwają bardzo długo i te próby w przeszłości spełzły na niczym. Dziś jednak, w tych dramatycznych okolicznościach, wydaje nam się, że politycznym aktem ogromnego wsparcia dla wolnej Ukrainy byłaby deklaracja przyłączenia Ukrainy do UE.

To tym bardziej aktualna inicjatywa, że w poniedziałek w godzinach popołudniowych prezydent Wołodymyr Zełeński podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.