Stare wino

i

Autor: Pixabay

Ciekawostka

Najwięksi producenci wina. W tych krajach wylewają je nawet na ulicę

2023-10-03 8:46

W Europie produkuje się gigantyczne ilości wina. Jest wiele krajów, które kojarzą się z produkcją tego szlachetnego trunku. Sprawdziliśmy, gdzie na starym kontynencie wytwarza się najwięcej wina. Są też sytuacje, w których ilość napoju jest tak wielka, że trzeba zniszczyć nadwyżki. Sprawdźcie nasze zestawienie.

Tradycja produkcji wina w Europie

Tradycja produkcji wina jest szeroko rozpowszechniona w wielu krajach europejskich. Niektóre z najbardziej znanych regionów winiarskich w Europie obejmują:

  • Francja: Francja jest jednym z najbardziej znanych producentów wina na świecie. Kraj ten słynie z takich regionów winiarskich jak Bordeaux, Burgundia, Dolina Rodanu, Szampania i wiele innych.
  • Włochy: Włochy są drugim co do wielkości producentem wina na świecie i słyną z takich regionów jak Toskania, Piemont, Sycylia i Kampania.
  • Hiszpania: Hiszpania jest znana z takich regionów winiarskich jak Rioja, Priorat, Jerez (produkujący sherry) i wielu innych.
  • Portugalia: Portugalia jest znana z produkcji wina porto oraz wina z regionów Douro, Alentejo i Vinho Verde.
  • Niemcy: Niemcy są znani głównie z produkcji wina białego, zwłaszcza rieslinga. Regiony winiarskie w Niemczech obejmują Mosele, Ren i Palatynat.

To tylko kilka przykładów krajów europejskich z bogatą tradycją produkcji wina. Każdy z tych krajów ma swoje własne unikalne odmiany winogron, techniki produkcji i tradycje winiarskie, które przyczyniają się do różnorodności win dostępnych na rynku europejskim i światowym.

Największymi producentami wina pod względem ilościowym są tradycyjnie: Francja, Włochy i Hiszpania. We wszystkich tych krajach wyprodukowano od 3.5 do 5.5 miliarda litrów tego napitku (wina białe i czerwone). Co zadziwiające, Europejczycy piją najchętniej wina musujące, następnie wina białe i czerwone.

Wino pod gwiazdami w Winnicy Widokowej