Sól na ulicach niszczy opony?
Sól stosowana do posypywania ulic (zwykle chlorek sodu, chlorek wapnia lub inne mieszanki soli) może przyczynić się do korozji oraz uszkodzeń elementów metalowych samochodu, w tym też opon. W szczególności, gdy samochód jest stale narażony na działanie soli (zimowe miesiące), może to skutkować zwiększoną korozją, w tym felg i innych metalowych części, co może wpłynąć na trwałość opon.
Sól, zwłaszcza w połączeniu z wilgocią oraz wodą, może przyspieszyć proces uszkadzania metali. Jeśli sól zbiera się na felgach lub innych metalowych częściach auta, a następnie jest pozostawiona bez czyszczenia, może to prowadzić do powstawania uszkodzeń.
Jeśli chodzi o same opony, bezpośrednie posypanie solą nie jest główną przyczyną uszkodzeń, ale substancje chemiczne zawarte w soli mogą negatywnie wpływać na gumę opony, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej.
Unikaj szkód
Aby ograniczyć potencjalne szkody, zaleca się regularne mycie samochodu (szczególnie dolnej części, która jest najbardziej narażona na sól), w tym czyszczenie felg oraz innych metalowych części, aby usunąć sól. Warto również kontrolować stan opon i dbać o ich właściwe ciśnienie oraz bieżnik.
Polecany artykuł: