Plastikowe reklamówki

i

Autor: Freepik Plastikowe reklamówki szkodzą zdrowiu

Plastikowe reklamówki i torby w domu? Lepiej się ich pozbądź! To trucizna

2023-01-08 15:15

W wielu polskich domach (i nie tylko) składowane są plastikowe reklamówki jednorazowe. Takie składziki najczęściej znajdują się w kuchni, niedaleko żywności. To straszny błąd! Plastikowe reklamówki są wyjątkowo szkodliwe i zawierają wiele trujących związków chemicznych. Lepiej je usunąć.

Plastik i człowiek

Plastik został wynaleziony w XIX wieku i do dziś jest wytwarzany z ropy naftowej (polimer). Na masową skalę towarzyszy nam jednak od niedawna. Dopiero w XX wieku zaczął być wykorzystywany na masową skalę w przemyśle oraz życiu codziennym. Na początku wydawał się czymś niesamowitym. Zastąpił wiele naturalnych surowców. Jego główną zaletą było niesamowicie tanie wykonanie, możliwość przetwarzania oraz ponowne wykorzystanie. Dodatkowo masowa produkcja pozwalała na duże zyski. Wtedy jednak mniej uwagi poświęcano szkodliwości materiałów. Badania szybko wykazały, że plastik i wszystko, co się z niego wytwarza, nie jest wcale takie przyjazne i fajne jak się pierwotnie wydawało.

Plastik jest szkodliwy

W XXI wieku mamy wiedzę, jakiej nie mieli ludzie w XIX i XX wieku. Wiem dzięki temu, że tworzywa sztuczne są szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Ponadto są wielkie problemy z likwidacją milionów kilogramów plastiku, który okazał się niezwykle trwały. W procesie spalania z plastiku uwalnia się cała tablica Mendelejewa, która wystarczy, aby zabić człowieka. Proces ten jest również skrajnie szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Torby plastikowe w domu

Polacy często zbierają i magazynują jednorazowe torby plastikowe. Skąd ten zwyczaj? Ma on swoją genezę w PRL, gdy popularny był nawyk zbierania wszystkiego, co kolorowe (zbierano blaszane puszki po piwie i nie tylko, kolorowe szkoło, kolorowe opakowania itp.). W latach 90. XX wieku ilość plastikowych toreb w Polsce wystrzeliła i zaczęła bić rekordy. Najczęściej plastikowe reklamówki są zbierane w domu ze względów praktycznych i tak zwane "w razie czego". Zawsze mogą się przydać do wyrzucenia czegoś, przetransportowania, na małe zakupy w sklepiku nieopodal, na psie odchody itd. Potencjalne zastosowania można mnożyć.

Trzeba jednak pamiętać, że ten stary nawyk ze zbieraniem plastikowych toreb może być szkodliwy. W jaki sposób? Same plastikowe reklamówki są już trujące, niebezpieczeństwo wzrasta wraz z ich ilością i wiekiem. Ponadto składy toreb plastikowych w mieszkaniach często są zlokalizowane w kuchni - niedaleko od jedzenia lub miejsc, gdzie jedzenie jest przygotowywane. 

Czemu torby plastikowe są szkodliwe?

Cała tajemnica tkwi w plastiku, z którego zostały wykonane. Szczególnie niebezpieczne są plastiki z grupy 07. Wiele z nich jest bardzo toksycznych (część z nich zawiera niebezpieczny dla układu nerwowego człowieka związek BPA, czyli bisfenol A), a co więcej, nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Jak wspominaliśmy, w plastikowych torbach jest cały miks chemikaliów, które nie powinny być skłądowane blisko człowieka ani jego żywności.

Od plastiku można utyć?

Plastikowe torby i opakowania zawierają syntetyczne substancje chemiczne, które powodują nieprawidłowości w  funkcjonowaniu układu hormonalnego, a konkretnie chodzi o hormony regulujące apetyt, metabolizm i wagę. Plastik więc może wpływać na występowanie u człowieka otyłości, ryzyka cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, udaru oraz raka. 

Jak zużywać mniej plastiku?

Jest wiele sposobów na omijanie plastikowych tworzyw, oto kilak z nich:

  • Na zakupy zabierać materiałowe torby, które są przyjazne środowisku,
  • Kanapki do szkoły/pracy pakować w papierowe lub materiałowe torby,
  • Nie zawijać chleba w plastikową reklamówkę, lepiej użyć płóciennego worka,
  • Nie przechowuj warzyw w plastikowej torbie, przełóż je do wiklinowego koszyczka lub materiałowego worka,
  • Zalegające torby plastikowe możesz użyć jako torby na śmieci.

Porad w tym zakresie jest bardzo wiele, wymienione powyżej są najprostszymi rozwiązaniami. Zawsze jest lepiej unikać plastiku i korzystać z naturalnych możliwości.