Orlen

i

Autor: materiały prasowe

Handel

Po wakacjach ustawa ograniczy sprzedaż alkoholu? Zniknie ze stacji benzynowych?

2024-07-18 7:01

Będę chciała przedstawić do zespołu programowania prac rządu ustawę, która ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych - zapowiedziała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że projekt trafi "na stół" po wakacjach.

Alkohol zniknie ze stacji benzynowych?

Izabela Leszczyna w czwartek w Polsat News odniosła się do kwestii zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. Jak zaznaczyła, zakończono w tej sprawie analizy "i wcale nie jest tak, jak grzmieli niektórzy, że wszystkie stacje w Polsce upadną". Dodała, że dochód stacji z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla nich kluczowy.

"Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO" - powiedziała. "Po wakacjach projekt trafi na stół" - powiedziała. Dodała, że stanie się tak, jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

"Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych" - powiedziała.

Ograniczenia będą poszerzane?

Pytana o to, czy nie warto pójść szerzej i ograniczyć sprzedaż alkoholu również w sklepach nocnych lub zakazać sprzedaży tzw. małpek. powiedziała, że "jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie". "Ja zachęcam, żeby wszystkie szły, ale nie będziemy odbierać kompetencji samorządom" - zaznaczyła. Dodała, że w przypadku tzw. małpek obowiązuje regulacja unijna, "tu nie możemy robić prostego zakazu".

Odnosząc się z kolei do zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości jego wyprowadzenia do wakacji powiedziała, że miała nadzieję, że będzie to możliwe bez notyfikacji unijnej. "Niestety musimy ten projekt notyfikować i dzisiaj po Radzie Ministrów prawdopodobnie w KPRM będę o tym rozmawiała" - zaznaczyła.

Dodała, że są przygotowane trzy projekty w tej sprawie.

Jeden z projektów, jak mówiła, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. "Chciałabym żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami" - powiedziała.

Walka z alkoholową kulturą Polaków

W kwietniu Radio Zet poinformowało, że ministra zdrowia Izabela Leszczyna chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków. "Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (...) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych" - mówiła Leszczyna, cytowana na stronie Radia Zet.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.

Resort zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

Wynajęli sklep monopolowy, ale nie sprzedali tam nawet kropli alkoholu
Sonda
Czy pijesz alkohol w obecności dzieci?
Listen on Spreaker.