Podglądamy nowe "Obroty" w Młynie Wiedzy. Czy zwiedzimy je podczas majówki? [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-04-06 22:43

Jedna z głównych, stałych wystaw toruńskiego Młyna Wiedzy przeszła duży lifting. Ale nikt nie przypuszczał, że jej nowe otwarcie tak przesunie się w czasie, a termin nadal jest niepewny. Na razie mowa jest o "majówce", o ile muzea, galerie i wystawy znowu będą mogli odwiedzać goście.

Jeszcze do 9 kwietnia wiele placówek, w tym kultury, edukacyjne i wystawiennicze są zamknięte. Nie wiadomo, czy ograniczenia związane z epidemią nie zostaną przesunięte na dalsze tygodnie.

W każdym razie udało nam się wcześniej obejrzeć przygotowania i ostatnie prace przy montażu nowych stanowisk na wystawie "O obrotach".

Co się zmieniło? Zniknęły tellurium, Układ Słoneczny, zębate puzzle, żyroskopowe rodeo oraz stacja kosmiczna. Za to będzie Wielki Wóz, muzyka kosmosu, grawitacja, "czarna dziura", turniej rakiet, upadki meteorytów. W sumie to 25 stanowisk. Oczywiście interaktywne, multimedialne, z objaśnieniami po polsku, angielsku, także w języku Braille’a. Główne elementy nowego wystroju widać już w holu głównym.

Zmodernizowana wystawa zawiera urządzenia typu hands-on, czyli takie, które wymagają ruchowego lub zmysłowego zaangażowania zwiedzającego - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności w Toruniu.

Mimo pandemii trwa montaż nowej wystawy w Młynie:

Oczywiście Wahadło Foucaulta pozostanie, to część wystawy, ale i symbol całego Centrum

Muzeum "Dom PRL-u" w Toruniu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!